Radek22

Poradíte s placením soc. a zdrav. pojištění kvůli přechodu ze zaměstnání na OSVČ?

Ahoj, chtěl bych se zeptat ,když jsem pracoval do 31.10 a pak začal pracovat na živnost. Například od ledna do října odvedl zaměstnavatel 15000 Kč na sociální pojištění, + já teď 5000 Kč odvedu do konce roku, tak budu muset doplatit 8645 Kč ?, Protože minimální sociální pojištění je 28 645 Kč ? V případě zdravotní pojištění také ?.
Děkuji

Odpovědi
nyjono

Jak jsi přišel na to, že minimální sociální pojištění je 28 645 Kč ?

Za období OSVČ zaplatíš minimální výši zálohy, na jaře dopočítáš podle příjmu a doplatíš.

http://www.hel­p1.cz/clanek_os­sz_zp_minimal­ni_zalohy_osvc­.html

ivzez

To minimální pojištění se vztahuje k období celého roku,
nikoliv k posledním dvěma měsícům v roce.

Zdravotní i sociální pojištění odvedete v minimální výši (případně ve výši odpovídající zisku)
pouze za dobu podnikání > doplácet nebudete.

Platby zaměstnavatele nesouvisí s podnikáním, proto by se nezapočetly.
Kdyby částka 28.645 byla stanovena jako „povinná“ pro všechny podnikatele bez ohledu na to, jakou část roku podnikali,
doplácel byste po odvedení 5.000 Kč celé 23.645 Kč.

Hlada

V prvním roce podnikání se platí až do podání přehledů minimální povinné zálohy.
zdravotní 2352,–
sociální 2544,–
Předchozí platby zaměstnavatele se nezapočítávají.

Ametyst

Je to tragedie, že státní úředníci, kteří nikdy nedostanou výpověď a dostávají plný plat, (na rozdíl od většiny lidí,) jsou tak nefunkční.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Radek22

""V prvním roce podnikání se platí až do podání přehledů minimální povinné zálohy.
zdravotní 2352,–
sociální 2544,–
Předchozí platby zaměstnavatele se nezapočítávají.""
Ano vím že se platí minimální sociální a zdravotní. Vůbec se neptám jestli ano nebo ne. Já se ptám jestli budu doplácet těch 8645. Protože za rok minimální sociální pojištění je 28645. Jestli je to pravda…

Hlada

Nevím o tom, že by bylo stanoveo minimální pojistné za rok. Je stanovený minimální vyměřovací základ a z něj minimální povinné měsíční zálohy.

nyjono

Doplácet budeš na jaře po podání přehledu podle výše příjmu.