pusinka50

Chce banka na hypotéku na stavbu nového domu nějakou zástavu, např. zástavu jiné nemovitosti apod.?

A je nějaký rozdíl v poskytnuté hypotéce na výstavbu nového domu (nějakou firmou) anebo na koupi stávajícího domu?
Doplňuji:
Ještě dotaz:

  1. Nějaká developerská společnost by stavěla dům. A ti by chtěli nějakou část peněz předem. Nevíte, zda v těchto případech by banka dala také hypotéku?
  2. Kde a jakým způsobem, kde lze co všechno ověřit, co se týká podnikání developerské společnosti, aby opravdu dostavěli dům a nebyli pak podvodníci, kteří ve finále „zbankrotují“?

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela určitě.
Lze ručit i postupně stavěným domem. Je třeba mít do začátku alespoň nějaké peníze a rozestavět dům. Potom pozvat odhadce banky, on odhadne cenu postaveného torza a v této výši uvolní úvěr. Takto to lze dělat až do úplného postavení.
Doplňuji:
Na koupi domu lze také ručit tímtéž domem, ale počítej že Ti banka půjčí méně než zaplatíš.

Další odpovědi
Drap

Záleží na konkrétní bance a konkrétním případu. Banka chce většinou mít zajištěné nějaké ručení. Pokud není čím ručit, lze s bankou dohodnout i ručení právě budovanou nemovitostí. V těchto případech bývá úroková sazba o něco větší.
Doporučuji se na konkrétní hypotéku informovat u více bank a následně vybrat nejvhodnější variantu.