slash

Auto při rozvodu – převod mimo SJM

Manžel si při rozpadu domacnosti vzal automobil, ktery zakoupil v prubehu manzelstvi na leasing. Když zacal rozvod, prevedl leasing automobilu bez meho souhlasu na firmu ve ktere je jednatelem, aby se nejednalo o SJM. Lze toto jednani zneplatnit? Kolik penez mohu pozadovat behem soudu o majetek , v zakoniku jsem vycetla ze polovinu vseho co doposud zaplatil na leasingu. Jaka je realna praxe? A jeste jeden poddotaz. U soudu uvedl ze zalozil s.r.o. v niz je jednatelem s vkladem 10000,– Kč. Vubec jsem o tom nevedela, a penize ktere pouzil na zaplaceni podilu ve firme lze take povazovat za SJM? lze zadat polovinu z techto penez, ktere prede mnou zatajil?

Nejlepší odpověď
anonym

Slash, je zde řada špatných informací. Nejdříve to založení společnosti – pokud ji manžel založil za dobu trvání Vašeho manželství a chce si ji nadále ponechat, máte právo z ní chtít svůj podíl. Deset tisíc Kč jako vklad do s.r.o., pokud ji zakládal jenom manžel a nejsou v s.r.o. další účastníci, je nesmysl. Minimální kapitál při založení s.r.o. bylo 100.000,–Kč. Pokud došlo k založení společnosti v posledních letech, je to 200.000,– Kč. Toto byste mohla zjistit v obchodním rejstříku na internetu.
Automobil, pokud byl psaný na manžela, mohl být převeden do s.r.o. Nic to však nemění na tom, že ačkoliv je na leasing, tak zůstává součástí SJM. Zde jde pouze o výhodu pro manžela, že si jako součást vyrovnání může automobil ponechat, protože jej potřebuje k podnikání. Vyrovná s Vámi ovšem poloviny splaceného leasingu a zbytek si doplatí sám.
Pokud máte Vy, nebo manžel majetek, který jste prokazatelně měli již před uzavřením manželství, do SJM nespadá. Rovněž do SJM nespadají osobní dary, dědictví apod., které dostal jenom jeden z Vás již za trvání manželství (musí být doloženo dokladově). Složení základního kapitálu při založení společnosti je rovněž o tom, že pokud kapitál na účet firmy manžel vložil za dobu trvání manželství, a pokud pro tento účel nepoužil své vlastní peníze (uvedeno výše), zakládá založení této společnosti i pro Vás právo podílet se na ní. V rámci vyrovnání SJM byste se tedy měli domluvit o vyplacení přiměřené částky pro Vás. Pokud odhaduji snahy manžela správně, tak Vám bude tvrdit, že je ve ztrátě. Možná bude vhodné požádat o audit a nechat účetnictví zkontrolovat nezávislou osobou.
Stručný závěr je takový, že jakékoliv aktivity jste Vy oba během manželství měli, během vyrovnání SJM se dělí rovným dílem, pokud prokazatelně (doklady,smlou­vy,výpisy z účtů) nedošlo k jejich úhradě nebo koupi pouze z prostředků jednoho z manželů. Pokud manžel bude tvrdit, že se něco takového stalo, bude muset zdroj svého majetku prokázat.
Jedinou výjimkou, kdy toto prokazovat třeba nebude, je, že se na vyrovnání domluvíte.