mandiice

Odkdy se začíná šetřit na důchodové pojištění? A jaký je rozdíl mezi důchodovým a penzijním pojištěním?

Ahoj

Odpovědi
ivzez

Na důchodové pojištění se nešetří.
Státní důchodový systém je průběžný, to co do něj dnes plyne,
se používá na výplaty důchodů současným důchodcům.

Účast na důchodovém pojištění vzniká nástupem do prvního zaměstnání (pracovní smlouva → tzv. HPP, nebo DPP s odměnou nad 10.000 Kč měsíčně,
případně DPČ s odměnou nad 2.499 Kč měsíčně) nebo začátkem podnikání.

V uvedených případech začnete odvádět sociální pojištění,
jehož částí je důchodové pojištění.

S obratem „penzijní pojištění“ jsem se setkala u komerčních
produktů.

Ahold by měl pravdu v případě, že by člověk v 18 letech
začal pracovat nebo podnikat.

Začátek důchodového pojištění nezávisí na věku, ale na tom,
kdy se člověk stane účastníkem důchodového pojištění.

ahold

Od 18 let. Rozdíl není žádný.

Hlada

Věk není určený. Rozdíl je jen v původu slov.
Z hlediska zabezpečení je vhodné být účastníkem sociálního pojištění ihned od ukončení studia. Z tohoto pojištění vyplývá nárok na starobní, příp. invalidní důchod. Nabízejí se také různé druhy spoření a pojištění. Ty však nelze vzhledem k inflaci a rizikovosti obecně doporučit.

JájsemRaibek

Na důchodové od té doby, kdy je osoba účastna důchodového pojištění z pracovního poměru a pobírá příjem, který tuto účast zakládá. Zjednodušeně řečeno od té doby, od které osoba pobírá příjem např. z HPP, nebo z DPP nad 10000,–Kč.