jirka F

Zvyšuje se opravdu se stárnutím člověka i jeho moudrost?

Já myslím, že moc ne ale můžu se mýlit. 🙂

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Filip84

B) ne

S věkem se k tomu otevírá větší příležitost, ovšem zlepšení příležitosti neznamená, že se moudrost dostaví. Kde není, ani smrt nebere.

Naopak, spousta lidí s věkem blbne, dětinští.

Další odpovědi
da ny

C) mám jinou odpověď

U někoho (u většiny lidí), ano.
„Moudrostí se obvykle rozumí shrnující a praktické rozumění světu i člověku, zároveň svrchované i taktně skromné, jež dává jistotu v rozhodování a jednání.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Moudrost
Přibývají životní zkušenosti, u někoho znalosti a obecný přehled.
Většinou se i zvedne IQ.
„komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Chytrému napověz, hloupého trkni“
Moudrý člověk – podle Molièra – nezná žádné rány osudu a i kdyby přišel o všechno, přece zůstane sám sebou.[10] Leonardo da Vinci pokládal moudrost za „dceru zkušenosti“ a běžné označení „zub moudrosti“ naznačuje, jako kdyby moudrost souvisela se stářím; ovšem africké přísloví varuje, že stářím člověk zešediví, ne nutně zmoudří. Podle starého čínského mudrce Li-buwei se zdá, jakoby moudrý člověk jednal pomalu a váhavě – a přece je rychlý, protože si počká na správný čas.“
https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Moudrost

orwell

C) mám jinou odpověď

Ono jde o to, co si představujeme pod pojmem moudrost. Zdá se mi, že se na tom neshodli ani velcí myslitelé v minulosti až po současnost a žádnou obecnou definici moudrosti nezplodili, viz https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Moudrost
Mně se jeví nejbližší názor, že moudrost se opírá hlavně o zkušenosti, které získáváme s přibývajícím věkem. Moudrý člověk nejedná zbrkle, domýšlí důsledky svých činů, ví, kdy je vhodné kaluž obejít a kdy je třeba do ní vstoupit, nedráždí hada bosu nohou, ví kdy promluvit a kdy držet hubu. Umí se poučit z chyb vlastních i druhých a neopakuje je. Neskáče hned každému na vějičku a ví, že věřit znamená dohromady nic nevědět. A tak by se dalo pokračovat dále a dále…
Ovšem pochybuji, že takového člověka sotva kdy najdeme. Všichni jsme si už určitě v něčem „naběhli“, někdo možná i opakovaně. A právě takovými srážkami získáváme zkušenosti a stáváme se moudřejšími. Je pochopitelné, že ve třech letech nemáme tolik zkušeností a moudrosti jako v patnácti a v patnácti ne tolik jako ve třiceti atd.
Samozřejmě nelze očekávat, že naše moudrost bude s věkem stoupat až do nebe, neboť naše poznávací procesy spolu s naší tělesnou schránkou začnou chátrat a i schopnosti v duševní oblasti se budou snižovat. Takže já bych ten graf viděl spíš jako takovou stolovou horu, kdy po růstu dojdeme k jakémusi plochému maximu, za nímž následuje opět pokles. Ta křivka bude pro každého jedince trochu odlišná, i když základní vlastnosti si bude zachovávat. Očekával bych, že se vyskytnou i výjimky. Někteří lidé jsou prostě nepoučitelní a budou se po celý život chovat nemoudře – slušně řečeno. Jak praví jedno přísloví " stářím člověk zešediví, ne nutně zmoudří."

Drap

C) mám jinou odpověď

Co je to moudrost? Pokud budeme měřit IQ, tak nárůst nebude nijak závratný, spíše bude stagnovat. Pokud však požádáme takového člověka o radu, tak zvažuje daleko více možností a aspektů. Díky životním zkušenostem, které postupně nasbíral lze říct, že jeho rada bude hodnotnější než u mladého a bude v ní vyjádřen i zdravý selský rozum a životní zkušenost. Taková rada stojí potom určitě za zvážení. Nelze však paušalizovat. Může být celá řada vyjímek a někteří mohou zůstat celý život nepoučitelní.

Kelt

C) mám jinou odpověď

Ty se nauč česky. V jedné větě máš tři chyby, před že a před ale se dává čárka a mýlit se je ve vyjmenovaných slovech. To je u tebe asi rekord a zároven důkaz, že u tebe to neplatí.

aevul

C) mám jinou odpověď

Ne nutně. U průměrného člověka to bude víceméně odpovídat gaussově křivce. Ale jsou jedinci, kteří budou za hlupáky celý život.

Rokio

A) ano

Pokud neonemocní stařeckou demencí nebo jinou chorobou ovlivňující jeho intelekt a pracuje na sobě, tak podle mě ano.

paul1

C) mám jinou odpověď

Je to jak u koho. Kdo na sobě pracuje, tak mimo zkušenosti se stářím může nabýt i
„moudrosti“. To se stářím obyčejně přichází. Ale někdy přijde stáří samo 🙂.

zjentek

C) mám jinou odpověď

Zkušenosti, řekl bych. Tedy pokud je zdráv a vnímá, i když třeba jen jaksi tupě společensky (nebo jak nazvat směr/etapu kterou se dnes lidstvo ubírá a považuje za standard).

cappuccino

B) ne

Blbce ani vek nezachrani!!

zjentek

Aevul, když už se tedy nutně musíš ohánět funkcemi, měl bys také vysvětlit, že tebou zmiňovaná křivka Gaussovy funkce platí jak pro skupinu, která „bude za hlupáky“, tak taky pro skupinu která „bude hlupáky“. Ale… Například já říkám pořád dokola a už je to únavné- jde o to KDO A Z JAKÝCH DŮVODŮ/POHNUTEK HODNOTÍ, potažmo nejde o nic více než o „principy společností momentálně nastavené a dodržované“, ovšem I BEZ NICH všichni (!!!) víme, že „vždy budeš hloupým člověkem, když o tobě mluví hloupý člověk“ (odposlechnuto někde v baru🤷‍♂️🤷‍♂️🤷‍♂️ ). A teď suď, jak chytrá byla společnost, která „tě udělala“. Nazdar.

aevul

zjentek: zamyslel jsem se a něco na tom „vždy budeš hloupým člověkem, když o tobě mluví hloupý člověk“ bude. Ovšem, je to jen část pravdy. Kdybych měl IQ 70 a člověk s IQ 170 o mně řekl, že jsem hloupý, bude mít pravdu. A já se budu marně utěšovat, že „vždy budeš hloupým člověkem, když o tobě mluví hloupý člověk“.

zjentek

Tys o5 nic nepochopil, že ano. Co je to IQ 170, kdo si to vymyslel a proč? Chjo, proto já říkám, jak bolestivé je házet zde perly sviním. Čti prosím znova a když to nepomůže, čti zase, a zase, a zase…

aevul

zjentek: tento tvůj příspěvek leccos vysvětluje.

zjentek

Tobě nevysvětlí nikdo nic, kdyby tě nakrásně trefil perlou do palice.

aevul

zjentek: Pěkná úvaha. Jen se zeptám: co jsi nepochopil na slovech „U průměrného člověka“?

zjentek

Člověk je člověk. Zprava zleva jen dezolát, psychopat. Není kam se naklonit, na jakou stranu, nic takového neexistuje. To jen zoufalec se přikloní.

zjentek

Ok, message debila (ale jen proto, že si vyslověně říkáš a tedy i koleduješ)>>>
Jako, já ti tady nepíši, že pro mě osobně jsou veškeré autority pouze lůza, která při škrábání se nahoru bohužel dávno ztratila veškerou soudnost a ani neví kde přesně. Ovšem oni to tak v praxi mají. Přesto nastavují pravidla/rules. Co bys k tomu chtěl dodat? Zánik civiliza, nový zrod, je řešením, se mnou se nehádej, tím ty nic (NIC) nespravíš/nena­pravíš a hlavně se o to ani nepokusíš. Já u sebe začal, mám právo ukazovat prstem. Problém je hlubší, než tvá dokonalá maličkost dokáže pojmout. To spatříš teprve vystoupíš- li ze systému. Změna nutně musí být nesmírně bolestivá! Ne pro mě, já už ji žiji, mě nezabolí. A ty fyzické schopnosti které se dostavily… no neuvěřitelné. Už rozumíš? Nemůžeš mě ponížit, ani nikdo z „poctivých“, či jak vás nazvat. Ta západní civilizace, jak ji znáš/žiješ, musí chcípnout. Zákonitě. Dělá vše proto. A taky že chcípne. Fakt něčemu nerozumíš? Fakt doufáš, že „něco málo“ snad v jakémsi odkazu zůstane a dotáhne tento (tobě známý) kamsi do budoucnosti? Že má smysl pokračovat v zajetém (o čem je řeč víš) systému? A hlavně, fakt si myslíš, že takový odkaz (jako každý den nevědomky automaticky žiješ) vůbec MÁ SMYSL TAHAT KAMKOLI, coby vydařený? Proboha, vždyť ty to nemůžeš pochopit, pochop, na tohle nejsou slova, na tohle není nic, co znáš, tak jak bys chtěl chápat, co u tebe vůbec nezačalo? No a to bychom se zase dostali co je dříve- jestli čin či myšlenka a stejně to nemá smysl řešit, pokud se nenarodíš s darem vnímet a cítit a nutně na vše potřebuješ DANÝ PRINCIP A JSME NA ZAČÁTKU U TVÝ GAUSSOVÝ KŘIVKY A JSEM V PRDELI A VYČERPANÝ. a TO JSEM NESDĚLIL NIC KONKRÉTNÍHO, BO to je tajné asine (kurwa caps) a stejně jen pro zasvěcené. Takže klidně žij klidně, v přesvědčení, že debil je zjentek a dále rád říkej debilovi, že je debil. Ono taky nic jiného ani není možno, ve tvém případě. A ještě: paradoxní je, že pokud tě na př. někdo NECHTĚ zabije, zase to bude debil. Už jsem to psal před deseti lety, ale pravděpodobně bude v tílku, smrdět potem a srazí tě tatrovkou, polepenou šmoulama a za čelním sklem SPZ s nápisem BÉĎA, nebo OLIN. Myslíš, že to bude jeho chyba? Ééééh, nikoli, bude to TVÁ CHYBA! Tvá a všech, kteří utváříte společnost PŘESNĚ TAKOVOU, jaká ona reálně je a hlavně takovou, jak si ji SVORNĚ OPĚVUJETE a čím více jste na své dílo hrdí, tím více bagr a tatrovka woe… (tedy nevím co děláš ale vím jak se prezentuješ a ta prezentace cílí na hodně vysoký příčky společnosti- vezmi si už jen tady na serveru ty podprahové kecy o dokonalém vzdělání po celou dobu jeho existence). Nic ve zlém, jen realita. Stále platí- říkat debilovi že je debil je dobrý sport, potěší a pošimrá, takže prosím, směle do toho, to nás spasí!

aevul

TL;DR

zjentek

…venkoncen jsem tady nedávno vkládal link, o co v kostce vlastně jde>>> https://www.y­outube.com/wat­ch?v=QG8TqwOz­gPo&t=393s …a pokud bys náhodou znal název knihy o které Prof. Ing. Peter Staněk, CSc. mluví, byl bych ti vděčný za název (pokud tedy pro tebe mělo smysl číst).

aevul

Hm, nezdá se to být kapacita, kterou bych chtěl respektovat. Takže jsem ho neposlouchal.

zjentek

A proč o tom píšeš, když jsem to o příspěvek výše vypsal všechno (VŠECHNO!!!) za tebe, abys neměl vůbec žádnou práci s přemýšlením, co děláš a proč. Takže, proč?

zjentek

Aevul a tak ty seš především něco víc než Staněk. Zejména povahou a charakterem. Jistě společensky uznávaný, na to bere zjentek jed (i kdyby ta společnost byla třeba jen jedna firma/organizace).