Zub roste mimo řadu,budou rovnátka nutné?

Potřebovala bych se zeptat,jestli jsou nutné rovnátka,když mám zub,který je na horním patře v dásní. Je to velká tvrdá boule v dásni,zub v dásni nemůže „vylest“,protože pod ním je zub,a tak vzniká boule v dásni a v ní zub.
Budu muset nosit rovnátka,pro srovnání řady?

Odpovědi
cochee

To posoudí stomatolog. Spíše bych se odvážil tipovat, že ten nový ještě nevyrostlý zub odstraní.

kyselina 5

Rozumím-li tomu dobře, nový zub se má vyklubat tam, kde už zuby jsou, ale nemůže se tam dostat.

  1. Jestli ti leze druhý zub a brání mu tam mlíčnák – je potřeba mlíčňák vytrhnout a to co nejdřív, aby ten nový měl místo a nevykukoval z řady. Čím dřív, tím líp. Krásně si tam pak zaleze bez rovnátek.
  2. Jesli ti leze druhý zub na místo kam se už nacpaly jiné trvalé zuby (stává se obvykle, když má někdo malou pusu) je potřeba vytrhnout zub trvalý a dát prostor tomu, který leze.

Většinou když jen zub vykukuje z řady, se jedná o kosmetickou vadu a rovnátka potřeba nejsou. Problém je, aby za vykukujícím zubem nebyl ten původní mléčný.