Cibule

Znáte takové to „píchnutí“ v hrudi, když si vzpomenete na něco nepříjemného?

Pohoda, žádný stres…najednou si vzpomenu na něco, co mě čeká a netěším se na to, nebo něco velmi důležitého a píchne mě kdesi v hrudi. To „píchnutí“ je asi zavádějící..nevím jak to popsat, možná takové sevření..je to prostě nepříjemné.:)
Stává se vám to taky? A nevíte co se v našem těle děje, že se to takhle bolestivě projeví? :)

Nejlepší odpověď
anonym

Ano. Zná to nejspíš každý, i když si nad Tvou otázkou možná neuvědomil, o co jde. Pominula bych zde zcela rize lékařské hledisko. Jako součást zvířecího světa jsme měli řádně vyvinuté instinkty. Toto je pozůstatek jednoho z nich. Je to upozornění (varování)před nejistotou, nebo nepříjemností. Organizmus upozorňuje na nebezpečí a snaží se nás na ně připravit. Stejný pocit může vyvolat i vzpomínka, ale je to opět varování, protože záležitost, jíž se vzpomínka týkala, není ještě dořešena a může mít pro nás neblahé následky. Nemá mít deprimující účinek, ale rize varovný, aby se nositel pocitu připravil a byl obezřetný. Souvisí to s intuicí.

Další odpovědi
Damiana

Ano znám to, je to takový neurotický tik, záškub. V těle jakoby pípne Minutka. Když je to občas, dá se to přežít, ale hromaděním stresu a úzkosti v těle se tyto tiky mohou proměnit i v zažívací potíže s nedobrými následky. Žlučníkáři o tom vědí své.
Pokud se na to podíváme z neurologického hlediska, tak…
Fascikulace mohou vznikat z mnoha různých příčin, od nedostatku hořčíku, metabolických poruch až po neurologická onemocnění jako jsou lymeská borelióza, neuropatie, ALS a mnoho dalších. Často jsou důsledkem zvýšené nervosvalové dráždivosti (IDM), případně svalových dysbalancí, kdy jsou odpovědí na neadekvátní protěžování svalů. Fascikulace může výrazně zhoršovat kofein či úzkost. V poslední době se dokonce chronická úzkost (resp. určité mechanismy jí provázející) objevuje mezi udávanými příčinami fascikulací, ve skutečnosti však úzkost nemůže být příčinou sama o sobě, ale zřejmě jí vyvolané a dosud neznámé změny.

darius

Mně se to nestává, nevím:O

Petra09

Jo me se to nekdy stava je to jak takovy bodnuti,je to neprijemny ale co to zpusobi to taky nevim.