annas

Získáte překrásnou perlu z kouzelného vejce?

Už jsem nechtěla další hádanku vkládat, ale na přání jedné uživatelky, jsem se rozhodla vložit novou.

Já jsem zatím řešení na kloub nepřišla. Třeba budete lepší.

Máte kouzelné vejce, v kterém najdete perlu, právě tehdy když ho budete vařit přesně 15 minut. Nemáte hodinky, ale máte k dispozici 2 knoty a krabičku sirek. Oba knoty hoří nepravidelně, ale každý z nich shoří za 20 minut (tzn. třeba první desetina knotu shoří za 5 minut a 9/10 shoří za 15 minut – to je jen příklad, neberte to jako fakt, není udáno jak nepravidelně hoří a každý může hořet jinak nepravidelně. Pouze je fakt, že každý z nich shoří za 20 minut). No a protože nemáte hodinky a potřebujete naprosto přesně zjistit 15 minut, tak jak toho pomocí sirek a 2 knotů dosáhnete?

Nejlepší odpověď
rynek878

já nevím,ale zapálím jeden knot z obou stran a současně zapálím i druhý knot z jedné strany,jakmile dohoří knot zapálený z obou stran,tak zapálím z druhé strany i druhý knot a až dohoří i ten,tak by to mělo být 15 MINUT.

dopnění:jestliže hoří jeden knot z obou stran ,než dohoří je to 10 min.zároveň ale hoří druhý knot z jedné strany současně,tj taky 10 min.jakmile ten první dohoří,tak ten druhý knot se zapálí i z druhé strany,jelikož už hořel 10 minut,tak teď,když bude hořet z obou stran mu vlastně zbývá jenom 5 minut aby shořel celý,takže 10+5 minut je 15 minut.

Další odpovědi
FOG

Jak pise Rynek,je asi pravda,ze jeden knot zapaleny z obou stran by mel logicky shoret za 10 minut,kdyz normalne hori 20 zapleny jen ze strany jedne,jenze u toho druheho nemam jistotu,kdyz hori nepravidelne,ze to zrovna vyjde na 5 minut.
Ja bych zapalil jen jeden z obou stran,tim budu mit 10 minut a pak druhy knot rovnez z obou stran a zaroven jeste uprostred,coz by mohlo byt tech 5 minut.Nevim,dejte vedet co je spravne.

Miroslavst

Jak může rynek tvrdit, že když zapálí knot z obou stran, je to deset minut, když knot hoří nepravidelně?
Jak je v otázce naznačeno, je sice psáno, že to tak být nemusí, ale přeci jen, může 1/10 hořet 5 minut a 9/10 15 minut. Taky mě napadlo, že by to mělo být 10 minut, ale opravdu ta jedna půlka může shořet třeba za 2 minuty a druhá půlka hoří 18 minut. Nijak tedy nedostanu těch 10 minut.

Miroslavst

Já tedy také nevím, ale myslím, že rynek asi nemá pravdu. Třeba jo, ale prosím tedy, přesvědčete mě.
Je jedno jak knot hoří, ale i z obou stran to bude stejné, takže 20 minut. Jedna půlka třeba 13 minut a druhá půlka sedm. Tím je splněno nesouměrné hoření, ale furt je to dvacet minut. Když k tomu přidám ještě ten druhý knot, který až dohoří první zapálím z druhé strany, tak vlastně čas ještě přidám.
Takže nevím, nechápu.

annas

Miroslavste, ještě chvíli počkám, pak vložím odpověď.

Miroslavst

Tady čtu, že bylo vloženo před 7-mi hodinami. Jak dlouhá bude ta chvíle? Děkuji.

annas

Miroslavste, čekala jsem, zda někdo přidá další odpověď. Protože já ji opravdu neznám. Znala jsem jen tu, která byla podobná Rynkově odpovědi a ta se Vám nějak nezdála.

Po přidání Vašeho názoru, jsem napsala Rynkovi, aby svou odpověď vysvětlil, jenže jsem počítala, že se ozve dřív. Proto se omlouvám.

Cituji jedinou odpověď, která je uvedená k této hádance na stránce, odkud jsem ji převzala.

Zapálím jeden knot z obou konců a druhý jen z jednoho, až první dohoří, zapálím i druhý i z druhého konce. Ty plameny se stejně dříve nebo později spojí v jeden, tak výsledek bude stejně zkreslený, asi půjde o nějaké modely fyzikálně dokonalých knotů.

Ale dobrá hádanka.