rotvik

zdravotni a soc. pojisteni, pokud cestuji a nejsem na UP

pokud nepracuji a nejsem veden na uradu prace, chci vycestovat mimo CR a EU, kdo za me bude platit soc. a zdrav. pojisteni?, jak se to dela, mate nekdo zkusenost? diky za odpoved

Nejlepší odpověď
anonym

Pokud nejsi student, důchodce, žena na MD apod., platit za tebe budeš ty. No a pokud nepracuješ, kdo za tebe platil dosud?

Další odpovědi
anonym

Jak píše Ocko, pokud si neplatis zdrav. pojištění v minimální výši, tak ti narůstá dluh u zdrav. pojišťovny a v důsledku se potkáš s exekutorem. To už bude pozdě. Zjisti si u zdrav. pojišťovny dluh a snaž se to dát do pořádku.
-
Kdybys byl na ÚP tak hradí stát za tebe po dobu evidence.

ivzez

Nadále budete hradit zdravotní pojištění jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP).

Sociální pojištění si nikdo nemůže hradit sám a nehradí jej za nikoho ani stát. Bylo by možné se dobrovolně přihlásit k důchodovému pojištění (jedna část sociálního pojištění), ale nutné to není. Nepojištěná doba se nezapočte do odpracovaných let z hlediska nároku na podporu v nezaměstnanosti ani na invalidní, starobní či pozůstalostní důchod.

Sociální pojištění je povinné pouze pro zaměstnance a OSVČ, pro nikoho jiného.

Ohledně zdravotního pojištění doporučuji navštívit zdravotní pojišťovnu. Pokud byste byl mimo ČR přes 6 měsíců, a po návratu byste doložil, že jste zdravotní pojištění hradil jinde, nemusel byste je v ČR doplácet. Ale přesné podmínky neznám, ty zjistíte u „své“ zdravotní pojišťovny.