Bunda

„Zařízení nebyly použity nebo zařízení nebyla použita?“ Samozřejmě dle vzoru stavení, to mi však nepomáhá. Díky moc

Nejlepší odpověď
annas

To zařízení, ta zařízení.

Podstatná jména rodu střední mají v přísudku v mn. č. koncovku -a na rozdíl od mn. č. rodu mužského neživotného a ženského. Rod mužský životný má -i.

Ta zařízení nebyla použita x ty stroje nebyly použity x ty zbraně nebyly použity. x ti muži běhali.

U několikanásobného podmětu existují pravidla pro shodu přísudku s podmětem

Další odpovědi
marci1

Jako pomůcku použijte ukazovací zájmeno „to“. Množné číslo „ta“ (a) zařízení, proto píšeme „nebyla“ (a).

Amon-Re

Dobrý den, je správně: „Chladič a anténa nebyly použitý/ použitá.“ Skloňujeme podle více věci nebo posledního slova? Předem díky za odpovědi.