dust8

Zapíná se v ČR veřejné osvětlení ať už městské, vesnické na všech místech ve stejný čas, či jaké jsou případné vyjimky?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Ne, zcela určitě nezapíná.

Další odpovědi
aliendrone

Ne. V zásadě se veřejné osvětlení zapíná:

  1. manuálně (z nějakého pultíku)
  2. automaticky
  1. časovačem (hodinami)
  2. fotosenzitivním prvkem (fotorezistor apod.)

Rozhodně se ale nezapínají STMÍVAČEM, jak se domnívá elkon.

elkon

Dnes už se na většině míst zapíná VO pomocí stmívačů.

Filip84

Dnes není žádný zákon, který by straně, státu, obci, nebo třeba Josefe Novákové, bytem Přípotoční 15, Smíchov u Prahy (nebo komukoli jinému, to je dokonale nepodstatné), ukládal povinnost – tehdy a tehdy – osvětlit náměstí, podchod, nadchod, ulici, Kinderspielplatz, nebo tak něco a podobně. Není.

Je jediná výjimka, a tou jsou silnice, a pak dálnice. Některé z nich osvětlovány být musí, takže pokud, třeba, obec každou druhou v noci vypne, hrozí ji sankce od silničního správního úřadu.

S ohledem na tu skutečnost, že neexistuje žádná stanovená povinnost osvětlování (vyjma výše uvedeného), a že majitelem osvětlení jsou rozličné osoby (nejčastěji obec, ale nikoli nezbytně), také zapínání a vypínání veřejného osvětlování je individuální, podle obecní kasy, jestli se lejou zrovna kulky, nebo písmenka, atp.

Dnes to opravdu většinou zapíná automat skrze intensitu přirozeného osvětlení a typoval bych, že to je většinou nastaveno na 100, nebo 50, luxů, ale není to všude stejné: třeba Lidl zapíná veřejné osvětlení (parkoviště, před obchodem a za obchodem) dřív, typoval bych to už na 1,000 luxů. Kaufland zavře, a za hodinu je parkoviště temné, to samé Billa nebo Tesco.

Jiné to bude i na malých vesnicích, zejména v Lidové republice Sudety, kde zbudovali veřejné osvětlení v rámci elektrisace za druhé pětiletky, a od té doby do toho zasáhli v roce 1972 v akci Z: přidali dvě lampy u národního výboru (které už ale nesvítí, protože z národního výboru je burdelák a odrazovalo to Helmuty od kšeftu). Tam to bude zapínat pořád soudruh spínačem „tahem vypni – stiskem zapni“. A v Ústecké lidově demokratické republice to bude úplně jiné, protože tam je všecko úplně jiné.

Drap

Každá obec si to řídí sama.

Dochy

Filip, ad „Lidová Republika Sudety“ – hele, to bych zas tak nepodceňoval. Sice nepocházím ze sudet, ale z pohraničí ano a vím, že už v osmdesátých letech tam měli osvětlení na fotobuňku (taková horní dolní o cca 300 lidech, mimo hlavní trasy). Plus k tomu časovač, který ta světla vypínal někdy cca mezi 1 a 4 ráno.

elkon

aliendrone – OK, byl to nepřesný výraz, správně je to fotobuňka. Ale pro laika to nic neznamená, pokud to nezná.

aliendrone

elkon>>> Tedy pokud to máme hnát do obrátek, tak ani ten termín fotobuňka NENÍ správně. Tam totiž jde o DVOJICI elektronických prvků vysílač/přijímač, kde vysílač emituje záření (světlo, infra apod.) a fotosenzitivní přijímač detekuje jeho dopad (případně jeho narušení). 😉

Navíc jsem teď zjistil (v důsledku vlastního překlepu), že může existovat ještě „fotrobuňka“, ale to je už úplně JINÁ liga. 😁

Dochy

Fotobuňka je OK, řekl bych, že jde o nadřazený výraz. Ta dvojice věcí co hlídá aby brána nepřefikla automobil (já vím, technicky to sice není možné, to ale neznamená, že to ta brána nezkusí) je přesněji „světelná závora“.

Dochy

Bylo mi jasné, že víš o co jde, ale Alien mi ušetřil práci. „stmívač“ je ustálený výraz pro zcela jinou věc, proto je jeho užití v tomto kontextu hodně nešťastné.
„Ale pro laika to nic neznamená“ – pro laika to znamená, že mu v tom naděláš hokej, protože s těmi pojmy se setkal nebo setká téměř každý.

aliendrone

Filip84>>> Eh, s tím Smíchovem „někde u Prahy“ by se ještě DALO souhlasit (beztak v té díře žijí z poloviny morgoši, imigranti a další pakáž). Nicméně s tou Přípotoční na Smíchově nikoliv! Teď jsi ty zoufalé vršoklokany jistě DOSTI NAKRKNUL umístěním jejich ďolíčku někam do Prdelákovic za řekou! ;-D 😁

cappuccino

Skoda, ze se u nas jeste neprislo na to, ze by se vyplatila pocatecni vetsi investice do LEDkovych lamp. Jsou velmi usporne, neoslnuji, protoze sviti jenom na silnici, tedy dolu, a hlavne se kolem nich v lete nehemzi mury a ruzny jiny hmyz, potoze nevyzaruji teplo.

Dochy

nejdou hmyzaci spíše za UV?

elkon

cappuccino – Ale vyzařují, zkus si na LED lampu sáhnout. Jen to teplo nemá takovou intenzitu, jako běžný zdroj (žárovka, výbojka a pod.).

marci1

Podobná otázka a odpovědi: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-a-kdo-zapina-verejne-osvetleni-nekdy-se-rozsviti-a-je-jeste-svetlo-a-nekdy-je-uz-tma-a-jeste-nesviti

marci1

Podobná otázka a odpovědi: https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/jak-a-kdo-zapina-verejne-osvetleni-nekdy-se-rozsviti-a-je-jeste-svetlo-a-nekdy-je-uz-tma-a-jeste-nesviti