Avatar uživatele
Registrovaný

Zamestnavatel nam oznamil, ze budu muset chodit kazdy tyden v sobotu na prescas, ackoliv to ve smlove neni psane????

Ma na to pravo? A kolik dni dopředu mi muze oznamit, ze mam jit na prescas.dekuji.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele

Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit (bez souhlasu zaměstnance) maximálně v trvání 8 hodin týdně a maximálně 150 hodin za rok - ve smlouvě to být napsané nemusí, jde o ustanovení Zákoníku práce.
Lhůta, dokdy musí zaměstnanci nařízený přesčas oznámit (kolik dnů či hodin předem), nijak upravena není - ale toto oznámení by nemělo porušovat ´dobré mravy´ (např. několik minut před nástupem směny by mohlo být považováno za jejich porušení ;-)).

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Koukám že je malá nezaměstnanost.


Avatar uživatele
Stříbrný

Zaměstnavatel může v případě potřeby nařídit práci přesčas
a v odůvodněných případech (viz odkaz níže) i práci o víkendu.

Musí však dodržet dobu odpočinku mezi pracovními směnami
(minimálně 12 hodin) a dobu souvislého odpočinku v týdnu
(v délce minimálně 35 hodin).

Dobu odpočinku lze výjimečně zkrátit s tím,
že následující odpočinek bude o stejnou dobu prodloužen.

Práce přesčas i práce o víkendu by neměla být pravidlem.
Má-li zaměstnavatel málo zaměstnanců, měl by přijmout další
(nikoliv situaci řešit pracovními sobotami).

---
Viz zákoník práce: Doba odpočinku (§ 90),
práce ve dnech pracovního klidu (§ 91), nepřetržitý odpočinek v týdnu (§ 92):
http://business.center.cz/…

Práce přesčas (§ 93):
http://business.center.cz/…

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Stříbrný

Dochy

mosoj: Řekl bych zbytečná a hloupá poznámka. Při uzavírání prac. smlouvy se dvě strany (víceméně) dobrovolně dohodli na pracovní náplni, pracovních podmínkách a odměně za práci. Pokud se dohodnu na běžné prac. době Po-Pá, pak mně zaměstnavatel o práci o sobotách může maximálně zdvořile požádat.
Pokud odmítnu, samozřejmě se mnou může rozvázat prac. poměr standardními způsoby jako s každým, kdo se mu nehodí do týmu.

Slušnému zaměstnavateli samozřejmě jednou za čas vyhovím, pokud mi to nezpůsobí jiné potíže a pokud vím, že to aktuální situace vyžaduje.

 

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Vzdělání a práce

Zlatý annas 2416
Zlatý Drap 1489
Zlatý quentos 1219
Zlatý mosoj 643
Zlatý hanulka11 567
Zlatý gecco 564
Stříbrný ivzez 539
Zlatý led 528
Zlatý marci1 491
Zlatý Michal Kole 475

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.