Kokyna

Co dělat, když mi zaměstnavatel vyhrožuje?

Nastoupil jsem do zaměstnání na pozici řidiče. Asi po měsíci jsem na cestě měl nehodu. Kamion v protisměru mi urazil zrcátko ujel z místa nehody, ale při jeho smůle ho řidič za mnou stihl vyfotit. Zastavil jsem zavolal policii a čekal. Policie přijela sepsala protokol o tom, že není znám viník. Muj zaměstnavatel mi řekl, ať si s tím nedělám starosti, že to zaplatí ze své pojistky. Teď jsem řádně ukončil pracovní poměr ve zkušební době. Ale vedle svého podpisu mi napsal slovo Nesouhlasím, jakože nesouhlasí s mým odchodem. A teď mi vyhrožuje, že chce ode mne zaplatit 17000 za zrcátko a také nějaký ušlý zisk. Ale já mu 6. prosince oznámil, že odcházím, a on na to, že v pořádku, výpověď mám podepsanou ke 14. prosinci… A teď mi takhle vyhrožuje, nevím kam se obrátit a co dělat. Děkuji

Nejlepší odpověď
ivzez

Zrušení pracovního poměru ve zkušební je jednostranný právní krok,
k němuž není potřebný souhlas druhé strany. Pokud zaměstnavatel
připsal „Nesouhlasím“, nemá to na platnost písemného zrušení žádný vliv.

Něco jiného by byla žádost o rozvázání pracovního poměru dohodou.
K té byste potřeboval souhlas zaměstnavatele.

Ke škodě:
Zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou mu způsobil.
K posouzení situace ale nemáme dostatek informací.

Zaměstnavatelův benevolentní postup hned po nehodě
není standardním řešením situace.

Zaměstnavatel má právo po Vás vymáhat způsobenou škodu. Podle mne se
jeho postup (byť možná mohl volit jiná slova) nedá považovat za vyhrožování.

Obecně:
Dá-li se z fotky řidiče, který zrcátko urazil, zjistit jeho totožnost,
mělo by být možné škodu vymáhat po něm.

Další odpovědi
mosoj

Tak ať vyhrožuje. Výpověď jsi dal ve zkušební době. Máš na to plné právo. Výpověď platí.
Vzniklou škodu musí dokázat on a není to o jeho odhadu!!!
Nejsem zastáncem naschválů. Tady je to ale jasné.

anonym

O řidiče je nouze proto dělá tyhle obstrukce. Na tvém místě bych prostě trval na ukončení pracovního poměru a pokud bude chtít vymáhat těch 17 tis. musel by ti nejdřív prokázat že ta škoda se stala vinou hrubého porušení pracovních předpisů což se podle tvého popisu rozhodně nestalo, takže by tvou vinu neprokázal a těch 17 tis by ti soud k náhradě nedal … když mu to i takto řekneš je velmi pravděpodobné že ani nebude mít chuť případnou prohru u soudu a hrazení soudních výloh riskovat a nechá tě jít bez dalších ostrukcí.

Velmi dobře to popisuje ve své odpovědi: ivzez

Kepler

Chce si tě udržet a projevil dobrou vůli. Myslím, že se napoprvé zachoval velkoryse. O řidiče je teď nouze. Co sis nadrobil, to máš. Měl bys to překousnout, vypovídat si to a vzít výpověď zpět.

iceT

Pokud s něčím nesouhlasím, tak to přece nepodepisuju. Ne že někam prsknu podpis a dopíšu si, že s tím nesouhlasím, to je přece nesmysl.

anonym

měl si podepsanou nějakou hmotnou zodpovědnost ze které by pro tebe vyplynula povinnost hradit škodu za uražené zrcátko přesto že k ní nedošlo vinou hrubého porušení pracovních předpisů ?