Pokročilý

Zaměstnavatel mi dluží peníze - co s tím?

Dělám pro známého jako živnostník a dluží mi peníze. Nemám samozdřejmě uzavřenou smlouvu o dílo ale ve stavebním deníku jsem samozřejmě vedený.Chtěl bych se zeptat jakou šanci bych měl třeba kdybych se s ním chtěl soudit a jak se přitom postupuje.Ještě jsou další lidi ktarým nezaplatil ti by mě to také dosvědčili..

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Pokud dalšími lidmi, myslíte lidi, kteří mají smlouvu,tak oni mají právo pokud jim opakovaně nepletí a nemají splátkový kalendář, nebo naturální mzdu či jiný druh výplaty, pak mají právo vyhlásit konkurz na firmu. Pokud že pracujete tzv. na černo a tj. že neplatíte daně, znamená to že jste je platit chtěl, ale kvůli nezaplacení od zaměstnavatele jste nemohl. Obraťte se na policii s tím, že jste vykořisťován. U soudu by jste možná měl šanci snad s odkázáním na dobré mravy. Kdyby se to týkalo mne a bylo to mnoho např. 30000 Kč požádal bych právníka o radu a sepsání nějakého dopisu, který by dodal rozum zaměstnavateli.

Další odpovědi:

Zlatý

Předně, váš ´známý´ není váš zaměstnavatel, ale běžný obchodní partner. Vaše obchodně-závazkové vztahy neupravuje zákoník práce, ale obchodní zákoník.

Podle tohoto předpisu lze podnikat i bez písemných smluv, ale je to nepraktické pro případné řešení sporů (viz váš příklad).

Šanci spor vyhrát máte značnou.

Doporučuji, abyste společně s ostatními poškozenými kolegy napsali společnou žalobu o náhradu škody, která vám vznikla tím, že vám nebyla vyplacena odměna za prokazatelně odvedenou práci.

Text žaloby nemusí být nijak složitý, stačí popsat základní fakta:
- kdy, kdo, kde
- důležitá je identifikace všech zainteresovaných stran
- a důraz dejte na popis ústníh dohody (smlouvy), kterou si ´známý´ u vás objednal vaší práci

Nepředpokládám, že byste u ´známého´ pracovali na černo..., to byste pak samozřejmě měli "smolíčka" :-(

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1817
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 455
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 392
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.