Farookh

Z čeho se počítá výše důchodu?

Z průměrného výdělku posledních let, anebo z celkového počtu odpracovaných let?

Nejlepší odpověď
mosoj

Výpočet důchodu je poněkud složitější. Nicméně základ tvoří všechny hrubé výdělky od roku 1986 až dosud a roky po které bylo placené sociální pojištění. Nemusí jít vždy o zaměstnání. Počet roků se vypočte tak, že se sečtou všechny dny od roku 1986 za které bylo placené sociální pojištění a tyto dny se vydělí 365. Co nevyjde na celé roky se nepočítá. Takže se nejedná o kalendářní roky. Za každý takovýto rok se počítá 1,5% ze složitě vypočítaného vyměřovacího základu.

Další odpovědi
Drap

Podle počtu odpracovaných let vzniká nárok na přiznání důchodu. Výše důchodu se vypočítává z příjmů.

ivzez

V současnosti důchod vypočte z hrubých výdělků za dobu od roku 1986
do konce roku předcházejícího podání žádosti o důchod. Např. těm, kdo
o důchod požádají v roce 2017, se započtou výdělky do 31. prosince 2016.

Počet let důchodového pojištění: Započte se celá doba důchodového
pojištění, tedy i ta doba, z níž se nezohledňují výdělky (tedy i roky, které
předcházejí roku 1986).

Letos jsem orientačně počítala důchod jednomu známému.
Pracovat začal v 70. letech minulého století → započítává se
mu celá doba. Započetla se mu i doba studia včetně prádnin.
___

Ale pravděpodobně se to bude do budoucna měnit. Vím, že se
uvažovalo důchod počítat z výdělků dosažených za celou dobu
důchodového pojištění. Ale na čem se nakonec politici shodnou…