Martin161310

Záchrana tonoucího

Zdravím, napadla mě následující situace: Když se v zimě v ledové řece topí člověk, je povinností záchránaře pro něj skočit, když může být ohroženo i zdraví záchranáře? Nebo jak se takové záchrany provádí? Děkuji za odpověď.

Odpovědi
Hamon

Pokud bys ohrozila svůj život, pak nejsi povinna poskytnout pomoc (totéž pro záchranáře). Co se zdraví týká, je otázka, co si pod tím představit.

U prolomeného ledu je potřeba rozložit váhu těla zachránce tak, aby se led dál nelámal, např. lehnout na zem. Ideální je třeba přes díru položit žebřík a postupovat po něm. Když je možnost, přivázat se.

anonym

Ani záchranář není povinen ohrozit svůj život.
Na druhou stranu jsou tito lidé poměrně dobře školení jednak v odhadu rizik spojených se záchranou a jednak jsou i vybaveni k eliminaci těchto rizik.
…„jak se takové záchrany provádí“… – obecně tak, aby nedošlo ke zbytečnému zhoršení situace, k ohrožení dalších osob (nebo majetku), ale každá záchrana je ´trošku´ jiná, používají se jiné prostředky (pomůcky)…
Pokud tě to opravdu zajímá, pak ohledně záchrany z vody je u nás ale největší ´kapacitou´ Petr Ptáček, který jednak pořádá školu záchrany (při hlubším zájmu vřele doporučuju její absolvování) a jednak vydává i ´skripta´ – kukni na www.raft.cz .