MichaelOffic

Za jak dlouho naše Země ztratí z gravitace Měsíc?

Každý rok se o malinký kousíček vzdálí Měsíc, až jednou ‚uteče‘. Za jak dlouho asi?

Nejlepší odpověď
Edison

„Profesor Rajkunov spočítal, že za normálních podmínek by se Měsíc vzdaloval od Země přibližně pět miliard let. Za tu dobu by se dostal do vzdálenosti 463 tisíc kilometrů od modré planety. To je mezní hodnota, kdy by ještě zeměkouli obíhal jako její souputník. Potom by se definitivně od nás odpoutal a stala by se z něho další planeta naší sluneční soustavy.“

Zdroj: http://www.ma­gazin2000.cz/in­dex.php?option=com_con­tent&view=arti­cle&id=213%3A­mesic-a-den&catid=23%3A24-2011&Itemid=17

Další odpovědi
Kepler

K tomu stačí pouhá aritmetika a vzdělání ZŠ, aby sis to mohl spočítat. Každý rok se Měsíc vzdaluje od Země cca o 4 cm. Znamená to, že má únikovou rychlost z gravitace Země, ale navždy zůstane oběžnicí Slunce. Je to přesně změřeno díky laserovým odražečům, které tam zanechaly už posádky programu Apollo. Gravitační vliv Měsíce tak bude postupně slábnout, ale rok útěku se takto stanovit nedá.

Dochy

Kepler: Nemá únikovou rychlost. Kdyby měl únikovou rychlost, neobíhal by zemi po téměř kruhu-elipse, ale zmizel by po anglicku… tedy vlastně po parabole či hyperbole. Vzdalování má na svědomí zpětné působení slapových jevů mezi Zemí a Měsícem. Měsíc vyvolává svou gravitací přílivy a odlivy. Přitom je Země zpomalována. Jako reakce je Měsíc Zemí urychlován.