Avatar uživatele
Tereza69

Za jak dlouho můžeme pít mlíko od otelené krávy?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 7Pro koho je otázka zajímavá? anonym, johana 56, redy, anonym, gagaga, smile11, Front před 3813 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
anonym

10 až 14 dní je mléko poživatelné pro člověka. Záleží na různých faktorech.
Doplňuji:
Ocko, myslím, že Tvá babička by ti měla dát pár facek! Dojit krávu(prvotelku) až ± týden po otelení by zavánělo zánětem mléčné žlázy, tedy vemene! A to, že po otelení je mleziva moc není, je také hloupost. Pracoval jsem v zemědělství spoustu let a vím, že pokud otelená dojnice(prvotelka) nespustila mléko(mlezivo) aplikoval se Oxitocin. Pravda je, že to se používalo a používá poslední dobou a Tvá babička o tomto neměla páru!

Upravil/a: anonym

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
anonym

Po otelení krávy toho mléka ve vemeni moc není. Přesné termíny si nepamatuji, ale určitě babička krávy začala dojit ± po týdnu po otelení (to první mléko sloužilo na přikrmování telat a asi po dvou týdnech už krávy dojila normálně. To už tele většinou nestačilo mléko vypít.

Jak je to s mlezivem jsem našla na Wiki:
doplněním referencí na věrohodné zdroje.
Mlezivo (též kolostrum) je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
redy

Se to pozná až přestane mít mlezivo, asi hádám mezí 35 a 50dní ale ruku do vohně nedám :)
Doplňuji:
ale já bych ho nepila ani zanic brrrrrrr

Upravil/a: redy

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek