Tereza69

Za jak dlouho můžeme pít mlíko od otelené krávy?

Nejlepší odpověď
anonym

10 až 14 dní je mléko poživatelné pro člověka. Záleží na různých faktorech.
Doplňuji:
Ocko, myslím, že Tvá babička by ti měla dát pár facek! Dojit krávu(prvotelku) až ± týden po otelení by zavánělo zánětem mléčné žlázy, tedy vemene! A to, že po otelení je mleziva moc není, je také hloupost. Pracoval jsem v zemědělství spoustu let a vím, že pokud otelená dojnice(prvotelka) nespustila mléko(mlezivo) aplikoval se Oxitocin. Pravda je, že to se používalo a používá poslední dobou a Tvá babička o tomto neměla páru!

Další odpovědi
anonym

Po otelení krávy toho mléka ve vemeni moc není. Přesné termíny si nepamatuji, ale určitě babička krávy začala dojit ± po týdnu po otelení (to první mléko sloužilo na přikrmování telat a asi po dvou týdnech už krávy dojila normálně. To už tele většinou nestačilo mléko vypít.

Jak je to s mlezivem jsem našla na Wiki:
doplněním referencí na věrohodné zdroje.
Mlezivo (též kolostrum) je takzvané prvotní mléko u savců, tvoří se v mléčné žláze těsně před porodem a je produkováno asi 3 – 5 dní po něm. Složením se kolostrum významně liší od zralého mléka. Rozdíly ve složení mleziva se postupně mění a z nezralého mléka se stává mléko zralé. Kolostrum je bohaté na proteiny. Po porodu zajišťují u mláďat přirozeně pasivní imunitu, tedy příjem hotových protilátek od matky, které novorozená mláďata chrání v prvních týdnech života před infekcemi ze zevního prostředí, když ještě nejsou schopna imunitní reakce a produkce vlastních protilátek.

redy

Se to pozná až přestane mít mlezivo, asi hádám mezí 35 a 50dní ale ruku do vohně nedám :)
Doplňuji:
ale já bych ho nepila ani zanic brrrrrrr