paul1

Z čeho žije tráva?

Myslím tím běžné trávníky v zahradách, nebo na loukách. Většina druhů trav má plytké kořeny (např. pýr ne, ten jde do hloubky až 2 m), takže nějaké živiny z půdy celkem brzy vyčerpá. Suchá tráva po shnití slouží jako hnojivo. Někde je tráva spásaná dobytkem, nebo zvěří, tam žije v jejich výtrusů. Ale z čeho žijí traviny tam, kde se trvale kosí, na dvorech, nebo loukách a kde se nehnojí? Z vlastní zkušenosti vím, že i bez hnojení tráva, pokud má dost vláhy hlavně na jaře, vyroste každoročně i do výšky 50 – 80 cm. Já nehnojím, jen občas – jednou za pár let popráším trávníky vápnem proti tvorbě mechů.
Doplňuji:
Hledal jsem po netu a nenašel nic. Na trávě nejsou žádné známky degenerace, nebo podvýživy, či jak to napsat. To znamená, že vzhledem k vyčerpání živin z půdy musí dostávat něco shora. Tak mne napadá, že možná něco spadne s deštěm, myslím tím prach, který se na kapky deště nalepí. Ten může obsahovat nějaké prvky potřebné trávě k životu, ale zdá se mi to málo.

Nejlepší odpověď
aliendrone

Tráva je hodně skromná rostlina. Toho, co potřebuje nejvíce, tedy vzduchu (CO2, N2) a vody se jí BĚŽNĚ dostane. Minerálů potřebuje poskrovnu a ty se k ní dostanou v dnešní přechemizované době VELMI snadno v dostatečném množství. Popílek/prach ze vzduchu, se závlahou (někdy až přespříliš, říká se tomu „kyselý déšť“ a je schopen likvidovat rostlinné populace), přirozeným hnojením (odumírá hmyz, žížaly, obecně živočišstvo, psi, kočky, myši/potakni i jiná zvířena atd. močí a kálí (déšť či jiná závlaha to pěkně „roznese“), tlení rostlin (včetně vlastní odumřelé/uschlé ma­sy)…

V zásadě ale platí, že tráva „žije ze Slunce, vzduchu a vody“, všeho ostatního potřebuje naprosté minimum a není pro ni potíž dostat dostatečné potřebné množství té trochy „ostatního“. Jiná věc je účelově pěstěná tráva (např. golfový green), tam jsou na trávu tak vysoké požadavky, že by bez pravidelné podpory/údržby ze strany člověka přirozeně nikdy takového kvality/stavu nedosáhla. Díky tomu opečovávaná tráva roste rychleji, hustěji atd., než je běžné. :)

Další odpovědi
Drap

Jak vidíš, tak tráva všechny živiny nevyčerpá a na jaře vesele vyrazí znovu. Jsou ro převážně nenáročné rostliny.

Ametyst

Pokud jde o hnojení, je překvapivé, kolik trusu vytrousí ptactvo. Protože i ptactvo zobe zrníčka a semínka, vytrousí je, a i tím se růst trávy obnovuje a pokračuje.

Rocker

Tráva žije ze zeminy,z vody (rosa,déšť) a ze světla.

zjentek

Tak si jako hnojivo představ hlínu. V duchu- zmizí-li hnojivo, zmizí samotná hlína. A vše je vysvětleno. A marketingové „tahy“ o přihnojování jednoduše pusť z hlavy. Úvahami o přihnojovaní jen krmíš Babiše a jemu podobné, což má neblahé důsledky pro přirozený ekosystém a v důsledku zlikviduje planetu. Buď přirozený, souciť s přírodou, protože tohle je to jediné, co po tobě zázračná příroda žádá. Být s ní v souladu. NIC VÍC nechce. A tento soulad ti příroda osobně vrátí v podobě její nezlomné síly. Přihnojováním chemií (mimo jiné) jen zchřadneš, seschneš a zdechneš. Děkuji.

paul1

Pro: zjentek – myslím, že dost jasně píši, že nehnojím, ani žádné úvahy, či doporučení tam nemám. Stačí dobře číst. Patřím mezi nepřítele přihnojování chemií, i na pole dáváme jen
kompost, který si sami vyrábíme ze zbytků rostlin a králičího hnoje.

zjentek

To bylo myšleno obrazně.