bolak

Z čeho vzniklo slovo „čurbes“?

Nejlepší odpověď
annas

Zajímavé, že oficiální etymologický slovník od J. Rejzka, stejně tak SNČ uvádějí, že původ je NEJASNÝ.

SSJC uvádí jen SNAD – z jidiš.

K tomu se přiklání i Národní korpus českého jazyka
.

Oba výrazy – pajzl i čurbes POVAŽUJE za přejaté z jidiš. Jidiš, dnes už téměř zaniklý jazyk východoevropských chasidských štetlů, zanechal v dnešní češtině jen malou stopu: chucpe, mišpoche, košer a možná i čurbes, kibic, ksindl.

Německo-český slovník zmiňuje výraz čurbes jako hybridní slovo zlodějské hantýrky – herberk z čor (cikánsky zloděj) a z bajs (v hantýrce z jidiš) = dům, krčma. Podobně jako pajzl. Stejně uvádí časopis Naše řeč. uvádí význam – čurbes = zlodějská krčma.

Takže co dodat – oficiální jazykové slovniky potvrzují, že není vždy jasný původ slov…

Další odpovědi
anonym

Poměrně jednoduchá etymologie – http://cs.wik­tionary.org/wi­ki/čurbes
😉

Kat ka Suky

Když se moje mama podivalad do mýho pokoje…