Mr.Jan

Z čeho se vyrábí v mekáči kuřecí nugety? Jsou opravdu z kuřecího masa?

Odpovědi
Beno

Nugetky se vyrábí z masa nebo drůbežího seprátu. V Singapuru je začínají vyrábět z umělého masa.

marci1

Vnitřek nugety: kuřecí maso, voda, modifikovaný potravinářský škrob, sůl, ochucovadlo (výtažek z kvasnic, sůl, pšeničný škrob, přírodní aroma, světlicový olej, dextróza, kyselina sodná), fosforečnan sodný, přírodní dochucovadlo.

Ten, kdo čekal, že nugeta je opravdu jen z kuřecího masa, je právě teď zklamán. V Mc Donald's ho hezky rozmixují, přimíchají k němu vodu a škrob, aby hmota držela pohromadě a přidají koktejl dochudovadel, aby to alespoň trochu chutnalo. Onen zmíněný fosforečnan sodný (E339) je v nugetě použit jako stabilizátor. Mimochodem, používá se i jako pěnidlo do čistících prostředků. Chutné, že?

Těstíčko: Voda, pšeničná mouka, kukuřičná mouka, modifikovaný potravinářský škrob, sůl, kypřící prášek, koření, pšeničný škrob, dextróza, kukuřičný škrob.

Jestli děláte řízky v trojobalu, pak jste asi čekali kombinaci mouka – vejce – strouhanka. Bohužel, tak málo přísad těstíčko, kterým se obalují nugety, neobsahuje. Aby déle vydrželo a dokonale obalilo nugety, namixuje se mouka s několika dalšími přísadami.

A nesmíme zapomenout, že nugety se smaží v oleji, do kterého se ještě přidává TBHQ a dimetylpolysiloxan. Hned vysvětlíme, co se pod těmito zkratkami skrývá.

TBHQ (E319, terciální butylhydrochinon) – v oleji zabraňuje žluknutí tuků. Také je to konzervant proti některým bakteriím a plísním. Obsahuje ropné deriváty butanu. Co je ale mnohem horší, po požití už 1 gramu látky se mohou objevit nevolnosti, zvracení, delirium nebo dušnost. Při styku s pokožkou také může vyvolat alergickou reakci.

Aktuálně: TBHQ přestal používat řetězec Mc Donald's v Evropě. Alespoň jedna dobrá zpráva.

Dimetylpolysiloxan (E900) – pod tímto jazykolamem se skrývá přípravek, který zabraňuje prskání oleje při smažení. Proto v „mekáči“ olej jen tak hezky šumí a nikdy neprská…

Až dostanete chuť na kuřecí nugety, doporučujeme vám radši dát si grilované kuře a dokonce i ten doma připravený řízek je lepší volba. Než zbytečně konzumovat mix všeho možného, dopřejte si pravé kuřecí maso. To je pro vaše zdraví rozhodně lepší možnost. 🙂

Zdroj: https://www.nej­fit.cz/168-nugety-od-mc-donalds-nechte-si-zajit-chu