Stříbrný

Z čeho se tvoří pěna na silnici když prší?

Dobré odpoledne, nedávno jsem si při dešti všimla, že na silnici ve stopách od aut se tvoří jemná bílá pěna. Nevíte čím to může být? Opravdu to, hlavně z kopečka vypadalo, že tam někdo vylil kbelík mýdlové/jarové vody... Vrtá mi to hlavou už nějaký čas =D Děkuji za případné objasnění =)

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

z chemického hlediska je každá pěna směsí kapaliny a plynu (pěna do koupele rovněž potřebuje vzduch, aby "zpěnila") Srv. např. zde: http://www.ontola.com/…. Pěna na silnici je taktéž směsí kapaliny - dešťové vody - a plynu - v tomto případě vzduchu. Jakmile tedy dojde ke střetu vzduchu s dešťovou vodou, dojde celkem logickou chemickou reakcí ke vzniku pěny

Další odpovědi:

Zlatý

K předchozím ještě dodám, že je to i špína z provozu aut. jako jsou stěry z pneumatik, od brzdového obložení, úniky olejů apod. Pokud na takovou zašpiněnou silnici jemně zaprší po delším suchém období, je to horší než kdy silnice namrzne.

Stříbrný

Nejspíš to bude z části prach a pyl z rostlin a stromů.

Diskuze k otázce

Bronzový

Tombik

Z toho ale tak trochu logicky vyplývá, že bychom byli v království pěny vždy, když zaprší - je totiž nad slunce jasné, že než kapka dopadne na zem (a i když dopadne) je v přímém neustálém kontaktu se vzduchem...

Zlatý

quentos

taky mě to napadlo, asi to bude souviset s rychlostí, jakou padá na zem (reakce nestihne proběhnout, takže až v klidu na zemi ... těžko říct ...)

Zajímavé otázky v kategorii Volný čas a hobby

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Volný čas a hobby

Zlatý Drap 881
Zlatý annas 870
Zlatý quentos 862
Zlatý hanulka11 556
Zlatý mosoj 542
Zlatý led 474
Zlatý marci1 460
Zlatý gecco 385
Zlatý iceT 373
Zlatý panenka 367

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.