zjentek

Z čeho a jak přesně se vyrábí syntetický líh a je taky určen k pití?

Jestli si můžu v lahvi s alkoholem z řetězce přinést domů syntetický líh a směle ho vypít (slovo syntetický mně osobně zní poněkud strašidelně ale kdo ví…).

Odpovědi
aliendrone

https://cs.wi­kipedia.org/wi­ki/Ethanol

Líh je líh, je fuk z čeho/jak je vyroben. Přirovnám to k jahodě. Můžeš ji hnojit kompostem, můžeš hnojem, můžeš „umělými hnojivy“ – je to fuk. Pořád ti vyroste JAHODA , ať ji hnojíš čímkoliv. Přirozeně každé hnojení se provádí jinak, přihodit kopeček hnoje je OK, ale pokud totéž učiníš se stejným kopečkem koncentrovaného umělého hnojiva, tak rostlinu zahubíš, to snad chápeš.

Jde JEN o čistotu produktu, zbavení se nežádoucích příměsí, z daňových důvodů se obvykle „syntetický líh“ NAVÍC ZNEČIŠTUJE (denaturuje) – to proto, aby nebyl moc levný a stát si mohl pořádně namastit kapsu na tvůj účet. To čištění ostatně děláš i u klasického lihu vzniklého kvašením. Ono pít směs ethanolu s methanolem NIC MOC. Pokud budeš mít líh BEZ ostatních příměsí, tak si klidně zavdej. 😉

Nicméně i „syntetický líh“ je denaturován (viz výše) právě proto, abys ho NEMOHL směle vypít. Dokonce ani nesměle (riskuješ)! Státní darmožrouti musí z něčeho žít, musí být z čeho rozkrádat – to snad chápeš také. A to nemluvím i o reálně pozitivních účincích zdanění – dovedeš si představit, JAK BY TO VYPADALO, kdyby LITR vodky stál 20Kč? 😮 😉

cochee

Jednou větou: Synteticky se ethanol připravuje katalytickou hydratací ethenu (etylenu). Zbytek viz heslo Ethanol na české wikipedii.