Fastmancz

W-8BEN – Jak vyplnit a správně odvést daň?

Dobrý den,

naskytla se mi příležitost vydělávat si formou reklam od společnosti sídlící v USA. Tato firma však po mně chce, abych vyplnil formulář zvaný W-8BEN (jsem fyzická osoba, OSVČ, identifikovaná osoba).

Formulář zde: https://www.ir­s.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf

Zašel jsem s tímto problémem přímo na finanční úřad, kde mi úřednice bohužel nebyla schopná poradit, neznala ani Google Adsense (protože se jedná o podobnou sféru) a dokumenty nejraději v českém jazyce, takže asi tak.
Potřebuji vědět, co všechno do tohoto formuláře vyplnit (nejsem si jistý, jestli u čísla 6 se uvádí VAT ID?).
Dále si nejsem jistý, jak je to s daněním těchto příjmů.

Pokud to mám celé shrnout, tak od USA dostanu reklamy, ty promítnu tady v ČR, kde je uvidí návštěvníci a za každé zhlédnutí dostanu určitou % provizi, peníze dostanu na PayPal účet.

*A ano, zkoušel jsem i daňového poradce, buď mají plno a nebo se s touto problematikou nezabývají. Od FÚ mi bylo doporučeno, ať zajdu za někým kdo s tím má zkušenosti.

Děkuji všem za odpověď.

Odpovědi
autacek

Formulář který zmiňuješ slouží k prokázání skutečností odkud jsi a aplikování případných smluv o zamezení dvojího zdanění. Vyplnit a podepsat jej nemusíš, pak však bude aplikována v USA 30% daň která ti bude od výdělku odečtena, což tě dál nezbaví další povinnosti tyto příjmy přiznat i ve své zemi daňové rezidentury v ČR.

VAT ID je DIČ, v tomto případě poslouží jako jednoznačný identifikátor tvé osoby.