Pokročilý

Vysvětlete mi prosím, proč se dává pět a dvacet?

Myslím tím na zadek. Proč ne třeba jen 20? Naposledy mě tím hrozil můj táta když mi bylo asi 10 let. Je to úsměvné, stejně to neudělal:) Hrozíte tím také?

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

V českých zemich má pětadvacet ran dlouhou tradici. Třeba v Anglii se trestalo ranami v počtu tuctu. U nás někdy taky, ale vážnější přestupky v době nevolnictví se nejčastěji trestaly 25 ranami holí. (Na Slovensku 100 ranami). Trestaný přežil a přitom šlo o velmi nepříjemný trest.

Možná i vlivem magie - součet čísel v 25 = 2 + 5 = 7.
Takže šťastné číslo v tom smyslu, že trestaný rány vydržel.

Dnes se spíš trestá zákazem vstupu k počítači.

Zdroj: http://webcache.googleusercont ent.com/search?q=cache:NH3npCF wWw8J:diskuse.doktorka.cz/vypr ask-vareckou/archiv/620/+pro%C 4%8D+p%C4%9Btadvacet+ran+na+za dek&cd=4&hl=cs&ct=clnk&gl=cz

Další odpovědi:

Nejlépe tak trestal tímhle Plachta ve filmu Nebe a dudy ty dva rošťáky,jestli to taťka dělá taky tak,tak bych těch jeho pět a dvacet brala.Taky byl dobrej Jindřich z Pelíšků(kliky)říkal pět a myslel deset.Já jsem tohle nepoužívala já dávala világoš.

Zlatý

To je jednoduché. Bylo to dáno neznalostí počítání vrchnosti a posměchem chudiny. Na každé končetině pět prstů si dovedl každý správce spočítat - co rána to si chytil sousední prst (i na nohou - ten smrad co se od jeho zutých nohou vinul si asi umíme představit). Ale protože leckterý správce nevěděl u které ruky začal, tak zpravidla jednu ruku ještě přidal. Inteligentí chudina co uměla počítat (nic jiného jí nezbývalo když brala z panského, tak musela vědět kolik aby se to brzy nepoznalo) brzy přišla na to, že vrchnost neumí počítat a tak tím, že říkala pět a dvacet se jí vlastně vysmívala, i když to leckoho hodně bolelo.
Znáte lepší výklad?

Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Rodina a vztahy

Zlatý Drap 978
Zlatý marci1 806
Zlatý quentos 628
Zlatý iceT 600
Zlatý hanulka11 536
Zlatý panenka 488
Zlatý annas 448
Zlatý led 394
Zlatý venkovan 390
Zlatý gecco 375

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.