lukas.zmizik

vy, co jste moraváci, hlásíte se k moravské národnosti? k čemu je tento údaj dobrý?

To mě třeba zaujalo v článku na novinkách o sčítání lidu, že jenom půl milionu lidí se přihlásilo k moravské národnosti…

Kdybych věděl že to jde, tak to udělám taky. Teď mi to nedá spát.

Ale zajímalo by mne, k čemu je otázka přihlášení se k nějaké národnosti dobrá? To asi abych na svoji národnost byl více hrdy tím, že sem to někde mohl vyplnit a někdo si to přečte a bude to v tabulce?

Nejlepší odpověď
annas

Moji rodiče i prarodiče pocházeli z Moravy, já na Moravě žiji, ale k národnosti moravské jsem se nepřihlásila a zřejmě ani nepřihlásím. Nemám důvod. Sice se mně název Česko nelíbí, ale to nezměním. Jsme Česko (Česká republika), kam patří území Čech, Moravy a Slezska.

Jakou národnost by zvolil člověk, který žije v Čechách ale jeho rodiče jsou oba z Moravy.?

Myslím si, že mnoho lidí si plete zemskou příslušnost a národnost. Objevuje se jakési sebepojetí moravanství. Byla sice Velkomoravská říše, ale existovali na našem území i Keltové.....

Užíváme stejný český spisovný jazyk v oblasti Čech, Moravy i Slezska. Samozřejmě v mluvené podobě do něj pronikají prvky obecného jazyka či nářečí.

Jsem tedy národnosti české, i když žiji na Moravě.

Další odpovědi
Drap

Je to evidenční údaj jako každý jiný. Národnost si člověk může zvolit.