Kincl

Vrácení peněz?

Dobrý večer,
Nemám docházku na Vysoké škole, využívám teď tedy statut studenta. A matka, která v září donesla potvrzení o studiu kvůli úlevám, mi teď tvrdí, že pokud nebudu mít docházku a zrušim studium, že prej bude muset v práci vracet nějaký peníze. Je to možné?

Nejlepší odpověď
ivzez

Dokud jste studentem, může na Vás matka uplatnit slevu na dani.
Nárok na slevu skončí spolu se statusem studenta.
Doplňuji:
Ocko, od 18 let pobírá příspěvek na dítě přímo „dítě“/student, který by to musel vyřídit s úřadem práce. Rozhodně by jej maminka nevracela v zaměstnání!

I daňový bonus či neoprávněně uplatněnou slevu na dani by bylo nuutné řešit s FÚ, nikoliv se zaměstnavatelem…

Další odpovědi
anonym

Každá dávka vyplácená státem musí být řádně podložena. Pokud nestuduješ, tak matka toho bude muset vracet víc (přídavky, odpočet daně na studujícího potomka, případně daňový bonus). Jestli jsi ji udržoval v domění, že pokračuješ ve studiu, tak bych se moc divila, kdyby zůstala v klidu.

pusinka50

Jestli využíváš status studenta a nechodíš do školy na přednášky, škola ti sama ukončí studium. Ale pak se doma asi nestačíš divit, jakej bude mazec. Takže buď začni studovat nebo studium přeruš. Já být tvojí matkou, tak ty peníze, které bude muset máma vrátit, ti napařím jako trest a vydělej je a mámě vrať!

Kincl

A jinak příspěvky na dítě nepobírám.

Kincl

jenže já to nemyslel, tak že jsem zrušil studium. Stále jsem evidovanej jako student. Ale nechodím tam. A i ze studijního mi odepsali že vyhodit mě můžou až v novém akademickém roce. Tak jsem se chtěl zeptat jestli by matka něco doplácela pokud bych to studium ukončil na konci tohoto měsíce sám od sebe.

ivzez

Maminka nic doplácet nebude. Ukončíte-li na konci měsíce studium (poslední den v měsíci), přestane maminka od následujícího měsíce uplatňovat slevu na dani, případně daňový bonus. A Vy budete muset zajít na kontaktní místo úřadu práce kvůli přídavku na dítě.

Opakuji:
Maminka nebude zaměstnavateli nic vracet.

Kincl

Ještě jednou moc děkuji :)
Jen už jsem to asi psal, ale já příspěvky na dítě nepobírám. Tak ale beztak tam budu muset skočit pokud bych nenašel práci :)

ivzez

Takže maminka nahlásí změnu zaměstnavateli, aby přestal uplatňovat slevu. A Vy se do 8 kalendářních dnů přihlaste na „své“ zdravotní pojitovně.