Zlatý

Vlkodlak vs vlkolak

Koukám se na jeden film ve slovenštině a slovo vlkodlak je tam vyslovováno -vlkolak-.Zajímalo by mě proč,protože kamarádka Slovenka na mě hledělakdyž jsem se zeptala jí,a že slovo vlkodlak vyslovuje také vlkodlak.

Uzamčená otázka – ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce.

Nejlepší odpověď

Zlatý

Na základě srovnání stsl, češtiny a slovenštiny došlo historickým vývojem ke shodným i rozdlíným znakům.
Ale zajímavé je, že slovenština jako západoslovanský jazyk ponechala tvary -dl, tl - narozdíl od východoslovanských jazyků (ruštiny)..
Mýdlo, sádlo x mýlo, sálo atd. V češtině i slovenštině = vlko-dlak.

I když tyto původní skupiny zůstaly zachovány, v části slovenských nářečí se změnily v ll nebo l - Třeba výraz dlak se změnil na lak, šilo, sálo (česky dlak, šídlo, sádlo atd.)
Dlak = srst, chlupy.

Protože spisovná slovenština vznikla z nářečí středoslovenského, převzali Šttúrovci některé jevy ze starší Bernolákovy slovenštiny. Proto se zřejmě tvar vlko-lak dostal do spisovné slovenštiny.

Ale jako nářeční výraz se užívá i vlkodlak, jak jsem si ověřila ve Slovníku spisovné slovenštiny - vlkolak (nár. i vlkodlak).

Učebnice slovenštiny, vl. věd.

Další odpovědi:

Bronzový

slováci používají vlkolak,tak je to
http://sk.wikipedia.org/…

Diskuze k otázce

Zlatý

Lucijej

Jsem se koukla do čes. - slov. slovníku (Pc translator 2008) a slovenština slovo vlkodlak nemá (aspoň podle něj); jediné, co mi našel je toto: čes. vlkodlak - slov. hundroš a slov. vlkolak - čes. divous.

Tak nevím, co si o tom myslet :o)

Zlatý

badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou...

Zlatý

badisko

Proc se k tomuto tematu nevyjadrili i uzivatele jako..> led < a podobne je mi zahadou...

Zlatý

badisko

Zajímavé otázky v kategorii Věda

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Věda

Zlatý annas 2728
Zlatý quentos 1318
Zlatý mosoj 1303
Zlatý Drap 957
Zlatý hanulka11 627
Zlatý led 602
Zlatý gecco 589
Zlatý marci1 535
Zlatý arygnoc 507
Zlatý Lamalam 477

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.