annas

Víte, proč a jak vznikají na řekách meandry?

Nejlepší odpověď
kropitko

zákruty vznikající na základě odstředivé síly působící na tekoucí kapalinu, které bylo definováno a pojmenonováno po Francouzkém fyzikovi jménem Gaspar Corriolis. Na vznik meandru má vliv i geologické složení dna a břehů řečiště, které umožňuje rychlejší a snazší vymýlání měkkých hornin v podloží.

Zdroj: http://slovnik-cizich-slov.abz.cz/web­.php/slovo/ric­ni-meandr

Další odpovědi
bigbít

Zřejmě postupný vymíláním za pomoci vody v toku…a nejspíš je to dáno druhem půdy kolem toku, sklonem půdy, setrvačnou rychlostí vody…

hanulka11

Meandry vznikají vymílání břehů jak na ně působí síla toku řeky , počasím ,vydrolením břehů -větrem prostě povětrnostními vli­vy.

elektrikář

Je nádherné se podívat na letecké snímky Amazonky tam je nádherně vidět jak na vymílání břehů působí otáčení zemně.