annas

Víte, jak vzniklo pojmenování místa vašeho bydliště či jiných lokalit apod.?

Zajímali jste se někdy o původ některých atraktivních míst? Některá pojmenování byla motivovaná politicky – Gottwaldov – Zlín, Německý Brod – Havlíčkův Brod …

Nejlepší odpověď
dědapetr

Zablácené město
Výklady původu jména Brna se shodují na tom, že jeho význam je potřeba hledat v samotném umístění původní osady. Tedy nikoliv na Zelném trhu, kde se podle legendy nalézal hustý les se sedmi studnami vedle sebe. A protože se studna řekne německy Brunnen, dali vznikajícímu městu jméno Brunn, Brünen a potom i Brno.
Podobně jako ulice Hlinky, jejíž název je odvozen od jílovitého povrchu, i původní osada dostala jméno odvozeno od staroslovanského základu Brün- ve významu kal bláto, hlína. Bylo tomu tak proto, že se osada rozkládala na blátivém terénu, obklopena mokřinami. Byl by to dnes docela zajímavý pohled, co říkáte?
Opatrně se pak musíme ptát, kde stál hrad, kterému dala osada jméno. Podle dosavadních zjištění je totiž hrad mladší než osada. To už je ovšem trošku jiná kapitola brněnských dějin. Osada, která dala Brnu jméno, však časem již nedostačovala a tak postupně vznikla osada druhá, zřejmě v místech dnešní ulice Masarykovy, jež byla zanedlouho povýšena králem Václavem na město.
Osada, nově vznikající nad ´Brnem´ od něj převzala jméno a původní osada se začala nazývat Staré Brno. To bylo v roce 1247.

http://www.kam­vbrne.cz/zaji­mavosti-brno/puvod-jmena-brno.php

Další odpovědi
Deli

Bydlím v Bučí – a i když to tak na první pohled vypadá, název nevznikl z toho, že by tu každý choval krávu a vesnicí se ozývalo bučení. Kolem vsi byly bukové lesy – bučiny. Odtud tedy Bučí.
Zajímám se spíš o názvy vesniček ve svém okolí, i o jejich historii.

ten který je

Ano zajímal.Název lokality kde bydlím má spíše původ ve vojenství.Také mnoho měst má ve svém názvu původ ve staročeštině nebo v němčině.Zají­mavostí pro mne je původ názvu řeky Labe.Tento název pochází údajně z dob,kdy u nás pobývali Keltové.

pokazdejinak

my máme i stránku na wiki :)
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Such%C3%A­9_Vrbn%C3%A9

  • to, že se jmenujeme podle vrb jsem věděla, proč suché jsem se dozvěděla zase díky Kerberovi :)

předtím jsem bydlela v části nové vráto – to je vedle starého vráta :) a to se jmenuje podle vrat nebo spíš vstupu do lesa
http://www.vra­to.cz/p/histo­rie/5

led

O Bratislave a okolí je toľko vedeckých informácií a povestí, to by tu nestačilo miesto

Jikra

Název našeho města pochází od solného pramene
na který narazil při svých toulkách po lesích a kopcích Holot sluha českého knížete Nezamysla.