Savier

Věříte v evoluci?

Hlasujte v anketě

Nejlepší odpověď
Filip84

Ne

Ne, protože víra je s poznáním irracionální.

Evoluce je jenom jedna z mnoha thesis. Faktem ale je, že nic z toho, co ta theorie tvrdí, nelze objektivně prokázat.

Protože probíhala-li by skutečně evoluce (evoluce má probíhat neustále, není to jenom nějaký dočasný fenomén), pak by se člověk, za ty desítky tisíc let, psychologicky změnil – vždyť to, co lidskou společnost nejvíce brzdí, je lidská psychika, malost!

Ale on se nemění, na tom panuje mezi sociology a psychology prakticky shoda. Ano, člověk je dnes větší, než byl před několika stovkami let. Ano, je větší, protože má více bílkovin – dobře to lze illustrovat, srovnáš-li negra z Afriky a Afroameričana. Afroameričanů jsou průměrně nejvyšší Američané, negři v Africe mají menší průměrnou výšku, než Evropané. To samé Japonsko & 徳川時代: zprávy Američanů z počátku 明治時代 hovoří o tom, že průměrný odvedenec měl výšku kolem 4 1/2´, tj. 50", tj. cca 1.3m (jinak průměrná výška byla 5´1" pro muže a 4´9" pro ženy, na sklonku 徳川時代). Ano, protože pomineme-li bažanty, za 徳川時代 byla konsumace masa pozemských živočichů zakázána dekrety šógunátu. Ano, bylo to hojně porušováno, hlavně na venkově. To ano. Ale také (až na drobné výjimky) neexistoval zemědělský chov zvířat pro jídlo.

Ale žádná jiná změna se nekoná. Jsme chlupatí, jako opice, tisíce let, i když ty chlupy dávno k ničemu nepotřebujeme. Rostou nám třetí stoličky (osmičky), i když je taky dávno k ničemu nepotřebujeme (a i když na ně spousta lidí nemá v hubě místo).

Takže jako thesis dobrý, pravděpodobnost však nízká.

Další odpovědi
aliendrone

Ano

V zásadě ANO. Důvod? Existuje ohromné množství nálezů podporující tuto teorii. Dosti pravděpodobně mechanismus/y evoluce fungují „trochu jinak“, než si původně představoval Darwin (evoluce neprobíhá plynule, ale spíše v RELATIVNĚ „náhlých skocích“), ale koncepce je stejná > vývoj, změnou/přizpů­sobením se aktuálním potřebám organismů.

Ale…

  1. Nemám jinou možnost, než „věřit“, protože nemajíc možnost sám fundovaně posoudit (jsem v tomto oboru laik), tudíž se musím spoléhat na příslušnou akademickou komunitu a JEJÍ názor (ostatně jako většina ostatních).
  2. Tvá diskuzní připomínka je zcela NEPLATNÁ. Ono totiž LZE přijmout existenci Boha (s tím, že stvořil svět/vesmír již takový, jak jej známe – včetně reliktních nálezů dinosauřích koster apod.). Je možné pominout leda tak „existenci pánbíčka“ (kterým neustále onanují třeba křesťané), protože hypotéza stvoření světa v roce 4004 před n.l. se jeví jako pochybná (ve světle dosavadních poznatků).

Bohužel NELZE jednoznačně vyvrátit ani „Biblickou pravdu“,ale to je na MNOHEM VYŠŠÍ level diskuze. Což je pro mne mrzuté, protože v mládí (když jsem věděl ještě větší hovno, než dnes) jsem byl ZUŘIVÝ ateista a popravdě mi dnes chybí zábava vyvracení „pošahancům jejich fantasmagorií“ (to byla tenkrát pro mě fakticky děsná hlína). 😉 😄

Rokio

Ano

Evoluce je vědecky dokázána. Vím, že existuje.

elkon

Jiná odpověď

Zde nejde o víru, evoluce stále probíhá.

EKSOT123

Jiná odpověď

Nevím, k čemu se mám přiklonit. Kdysi jsem slyšel údajný důkaz evoluce, která proběhla na nějakém ostrově: po místní katastrofě se změnila skladba potravy ptactva a výsledkem mělo být, že se tam prosadily pěnkavy s menšími zobáky, lépe schopné přijímat nový druh potravy. Docela jsme se na zemědělské univerzitě zabývali i genetikou a já prostě nevím, jestli místo proklamované evoluce tam nedošlo k pouhému ochuzení genomu pěnkav. Že z různých typů pěnkav tam převládly a přežily pouze ty s menšími zobáky. Takže nevzniklo nic nového, podobně jako nevznikají žádné nové druhy ani nikde jinde. Máme přece miliony druhů organismů, každým dnem na Zemi vymírá spousta těchto druhů, ale nikde nevzniká nic nového. Vlastně ano, uvedu několik příkladů:

  • Chuck Norris jednou kopl koně do brady. Potomci toho zvířete jsou dnes známí jako žirafy!
  • Jak vznikla kráva Milka? Zfialověla poté, co ji podojil Chuck Norris.
  • Kdysi dávno potkal Chuck Norris medvěda. Ten se tak vyděsil, že mu zbělela srst a utekl až za polární kruh.

Proto je snad něco pravdy na tom, co píše Aliendron, k výraznější evoluci je třeba výraznějších podnětů. Ve skutečnosti se vědci příliš nezabývají nebo nechtějí zabývat možnými mechanismy evoluce. Píše se např. o vlivech mutací, tedy jaderných genetických změn. Podle mě je ale výraznějším činitelem dlouhodobý nemutantní tlak prostředí, organismy se přizpůsobují měnícím se podmínkám prostředí, což je provázeno mimojadernými genetickými změnami. (To je vlastně další z variant, co se mohlo stát s těmi zmíněnými pěnkavami.) Zřejmě pak existuje mechanismus, jak se tyto mimojaderné, nechromozomální genetické změny postupně přenáší na chromozomální. Tím se ale vědci zřejmě moc nezabývají.
Takže nějaké malé evoluční změny si myslím, že probíhají, ale úbytek druhů zřejmě ve většině ér mnohonásobně převládal nad přírůstkem.

Savier

Rokio: Tak v tom případě neexistuje bůh ani nebe… :(

Filip84

Savier: Něco, jako bůh, existovat může. Je to velmi, velmi nepravděpodobné, ale může, nějaký intergalaktický admin, který, co já vím, energeticky zničí to / toho, co ohrožuje harmonii, ale tak jako globálně, v celým vesmíru, nebo tak něco. Je to málo pravděpodobné, ale možné.

Ale bůh v tom pojetí, jak si jej představuje většina Evropanů, respektive jak si představuje spíše jeho vlastnosti, protože samotný ten bůh je propagandou nepopsán, tak neexistuje na 100%. Proč? No, protože celý ten příběh o něm popisuje psychologickou profilaci jeho osobnosti tak, že 1. byla-li by to pravda, tak už by mu „ruplo v bedně“ a dávno by na Zemi nebyl člověk a 2. všecko to zapadá do profilu alfa vůdce, jak si tvůrci představovali, že by jako měl mít takové vlastnosti v tý době, co tu Baladu o bohovi vytvářeli. A, ano, protože civilisace, za tu nějakou tisícovku let, doznala změn, doznala změn i psychologická profilace boha.

Tak nejprve to byl king, frajer nevídaný, mezi bohy, co ostatním bohům tak rozhodil sandála, že natáhli brko! 😎 A čí bůh byl ten frajer nevídaný, co tak rozhodil sandála všem těm bohům, že natáhli brka? Ano: byl to bůh otroků, co, v potu tváře a pod bičem, stavěli egyptským bourgeoistům kamenný baráky! To odpovídá: takový otrok neměl šanci na únik, ergo, ti „nejlepší z nich“ mu vymysleli domněnku, která je frajer nevídaný a „fůdce to tak nenechá a jednoho dne osvobodý fšecki Nemce od Prahy až do Karpat!“ 🤷‍♀️ To se hned lépe usíná, že? 🙃😅

Pak se těm otrokům nějak podařilo utéct z Egypta, že je ani faraonský Sonderkommando nedoběhlo! To, čistě nezaujatě, musel být husarskej kousek, když utekl celej národ: máma s tátou, děvečka s povozem, fakani s deštníkem, důchodci s melounem. 👌 No jo, no, asi se zadařilo (víme úplný prd, ale že Israelité byli v Egyptě, a že tam nebyli zrovna vysoká kasta, to je téměř jisté!).

Tak ale, jako? Dvanáct kmenů, co když se mezi sebou budou rvát o souložnice a velbloudy!? Nebo o to, kdo se první z oasy napije, a kdo vykoupe? Tak se dalo pár moudrých hlav dohromady, až je napadl nápad: to ten náš bůh, frajer nevídaný, co zmordoval všecky ostatní bohy, a proto je teďka už jenom on a všecky ostatní národy nemají žádný bohy, vás vyvedl z egyptskýho otroctví, sráči! Teďka Mojše donesl dva šutry a: „se podívejte, píčové, tady vám ten bůh posílá zákon, abyste si přečetli!“ Tam na šutru udělal tři rýhy pazourkem a hned byl za proroka! 😎😂

No a co, no, beztak neuměli číst a psát! 🤷‍♂️

No a teďka ten život v tý poušti, to se vcelku jim dařilo, všecky ostatní národy kolem sebe zotročili nebo zmordovali, a tak to bylo třeba „komunikovat“: my můžeme. Jiní ne, my jo, my jsme lepší! Proč jsme lepší? Protože ten náš bůh, frajer nevídaný, co nás vytáhl z toho egyptskýho srabu, tak si nás vyvolil: „tady to máš napsaný na šutru, a když to budeme dodržovat, tak nad naší říší slunce nezapadne, a v oase nikdy nedojde voda! … Nečum do toho, to jsou šutry posvátný!“ 😅 Na to vždycky bety „braly“: 1. že jsou součástí vítěznýho stáda a 2. že jsou součástí stáda vyvolenýho!

Teďka bylo potřeba to státní náboženství institucionali­sovat, dát mu nějakou štábní kulturu, a tak vůbec. Tak se chrám postavil (frajer si o něj řekl!: tak makej, svině! 👆🏽👆🏽👆🏽👿), svatí parasiti začali nosit vkusný mundůr a fasovat desátek, aby taky měli z čeho žrát.

A tak nějak by to fungovalo harmonicky, ale protože žádný strom neroste do nebe, a protože život není krásný, tak jednoho nekrásnýho dne přišli „čerti“ a pobořili chrám a zotročili vyvolený národ.

Špatný pro svatý parasity: musíme to komunikovat! No tak co, no, „naděje umírá poslední“ a lidé naději rádi: vytáhl vás frajer z Egypta? Vytáhl? Posunul kvůli vám moře? Posunul. Tak přestaňte kušnit, dělejte, co máte dělat a dočkáte se! Stejně moc na výběr neměli…

A pak už „dál mír zůstával s touto krajinou“. Ano, sice krajina spadala pod Imperium Romanum, no ale tak to moc nevadilo: chrám byl, obětovat zvířata se mohla, fariseové měli svou důležitost, Římané chtěli jenom daně.

No jo, no, ale – víš co – ne každý to měl tak v tý hlavě srovnaný, že překonal sám sebe a miloval Římský svaz. A tak se našel jeden, co ho měli zmordovat dřív, než se narodil, jmenoval se, takovým poetickým jménem: Jochanan ben Zakaj. A protože se „vyvolení“ vzepřeli římské moci, dostali pořádně po rypáku, pobořili jim chrám, ale tady my Israelity opustíme, protože máme zajímavější vyvolence: křesťany!

To je jiný příběh: tady ti vyvolenci už nejsou vyvolenci, protože zmordovali anarchistu, který byl, vlastně, syn toho frajera nevídaného, no a proto oni to měli poznat a vůbec na něho neměli sahat! Ale, zároveň, ho zmordovat museli, protože o tom rozhodl ten frajer nevídaný, že to jako bude poslední oběť, a od tý doby, a na věčné časy, už se nebudou podřezávat za „hříchy“ zvířata, ale se frajerovi řekne a frajer to vybaví.

A protože oni jsou hluší, slepí a blbí a nechtějí přijmout, že anarchista je taky bůh, taky kus toho frajera nevídaného (nebo alespoň jeho syn – podle denominace), tak už, prostě, nejsou vyvolení a zle se jim povede.

Teďka je vyvolení katholičtější: už se nemusí konvertovat k judaismu, obřezávat, atp., stačí se nechat polít vodou / ponořit do vody (podle denominace) a jseš vyvolený. A kdo nebude omytý svatým parasitem, není vyvolený, hotovo, dvacet!

No, my nevíme, jak to s ranými křesťany, vlastně, bylo. Ale s ohledem na tu skutečnost, že 1. se téměř všecky „nevhodné“ historické prameny k jejich chování ztratily a 2. Římská moc je fakt pronásledovala, tak asi až tak velice v míru si své věci neobstarávali. Ovšem to je jenom logická dedukce, prameny nejsou.

V každém případě ale víme, že Římský impérium to mělo nahnutý, protože na něj dorážela germánská soldateska, no a tak tonoucí se stébla chytá, a když jedna křesťanská frakce přišla s tím, že mimo ně není spásy, a že bez nich na tom světě ten Ordnung nebude, a tak nějak podobně, tak se, chudák, caesar toho chytil a hned byla „křesťanská revoluce“: spálily se všecky nepovolený knihy, co se našly, kdo se nechtěl přidat na „správnou“ stranu, ten byl „uklizen“, atp. Římský impérium na západě to, sice, nezachránilo, ale to bylo svatým parasitům jedno, když ty jejich nesmysly přijali i ti Germáni. A tak se celá Evropa, postupně, zchristianisovala. Ať už chtěli, nebo nechtěli: museli! 👆🏽😈

A to je vůbec celé důvoda: křesťanství vzniklo, tedy alespoň to, co známe, jako religie otroků: kecy o pokorných, kteří zdědí svět, o tom, že se má císařovi dávat, co císařovo jest, že mít prachy je špatné, etc. etc. etc. 🤷‍♀️ A, najednou, byli křesťany i ti vysoce postavení, i ti s majetky a církev začala mít poměrně rozsáhlou moc. Ne ani tak přímo, ale diplomaticky rozhodně!

A dodnes je většina obyvatel Evropy věřícími křesťany! Dodnes, více či méně, věří (nebo to alespoň neřeší), že Miriam byla obdělána bez soulože vykonání, že její fakan byl bůh, že její fakan, když z něho vyrostl anarchista, chodil po vodě, a v podobný nesmysly! Ano, jistě: ono se to komunikuje a neřeší. Ale součástí toho náboženství to je!

Tak? Savier: přemýšlej! Není to až tak něco složitého …