annas

Věří mnozí hoaxům kvůli tomu, že „na každém šprochu je pravdy trochu“, a proto je posílají dál? Nebo je to jinak?

K čemu či komu hoaxy slouží, i když často vyvolávají strach, napětí? Nejde snad o manipulaci s fakty, pravda ustupuje názorům, kdo křičí, vyhrává, nebo hoaxy mají odvést pozornost jinam?
Je vždy snadné je rozpoznat?

Dostávám pravidelně „zaručeně pravdivé informace", mažu je, ale protože mají dlouhý život, stále kolují po netu a třeba za půl roku je dostanu znova.

Vím, že otázky na hoax se zde objevily, ale mají jiný charakter, navíc nejde o odborný dotaz, ale názor.

Děkuji.

Zdroj obrázku: https://www.go­ogle.cz/search?q=o­br%C3%A1zek+na+ho­ax&client=fire­fox-b&tbm=isch&imgil=L-vHSvBFRW5ciM%­253A%253BT8DqwHmQAM­HdUM%253Bhttp%25253A%252­52F%25252Fwww­.computerhope­.com%25252Fjar­gon%25252Fh%25252Fho­ax.htm&source=i­u&pf=m&fir=L-vHSvBFRW5ciM%­253A%252CT8DqwHmQAM­HdUM%252C_&us­g=__FOqCVU1Wc8Og9Sq­njn-oWqmMkn4%3D&bi­w=1112&bih=866&ved=0a­hUKEwiJ-t-1vc7QAhWBshQKHY­AlBQoQyjcIPA&e­i=brk9WImLJYH­lUoDLlFA#imgrc=L-vHSvBFRW5ciM%3A

Nejlepší odpověď
xxx3

Myslím, že popularita hoaxů je způsobena také tím, že pro řadu lidí představují jakési uvolnění napětí. Rozšířené hoaxy většinou potrvrzují to, co si řada lidí chce myslet, a to je samozřejmě do jisté míry příjemné. Neřekl bych, že hoaxy často vyvolávají strach, spíš v něm určité lidi utvrzují, získávají pak zároveň pocit jakéhosi zadostiučinění – něco ve smyslu „já jsem si to také myslel“. Šíří se tak fůra předsudků, ale i různé konspirační teorie. Lidi mají radost, že věcem přišli na kloub a vědí, kdo „tahá za nitky“.

Další odpovědi
Lamalam

Soudím, že hoaxům někteří lidé věří, protože jsou líní přemýšlet a hledat si informace. Přece to musí být pravda, když to píšou na internetu.

Někde jsem četla, že hoaxy původně vznikly pro otestování propustnosti sítě a změření rychlosti šíření (dez)informací. Technicii zplodili na síti blbost a sledovali, za jak krátkou dobu se objeví na opačném konci světa. Ale možná je to jenom hoax, neověřovala jsem si to.

Šidlo

bubák, polednice ani čierna sanitka už nie sú v móde

treba šíriť iné hlúposti…ono, báť sa bludov a konšpirácií je pohodlnejšie než báť sa reálnych hrozieb

a áno, ľudia si myslia, že sú dôležití, lebo ,,vidia a vedia viac" opäť je to pohodlnejšie než si budovať sebaúctu

smutné je, ak tieto veci dostávate od ľudí ,,titul pred menom, za menom", prírodovedne a technicky vzdelaní…IQ140 a veria tomu do mrte…

fcoop

Je jich dost druhů a asi nemá smysl je vypočítávat.
Dost lidí uvažuje způsobem:„Je to pravda,viděl jsem to v televizi“.

To je pak těžké.

Jedna z nejznámějších tzv. „poplašných zpráv“ byla rozhlasová hra „Válka světů“ od Wellse. Kdo přišel k přijímači pozdě a neslyšel úvod,tedy že jde o hru,zpanikařil.
Bylo to zrežírované jako reportáž a spousta lidí uvěřila,že je to autentické.
Bylo to tehdy „dost hustý“.

Kepler

Hodně lidí to opravdu šíří dál přesně ze stejného důvodu jak píšete. Já takovým lidem říkám ovčané. Jsou to zpravidla lidé neschopní vlastního úsudku, ať už z důvodu naivity, nebo neznalosti. Snažil jsem se vyhnout kontroverzním slovům, snad si chápavý domyslí…

Drap

Je jich spousta. Některé jsou snadno rozeznatelné, některé obtížně. I jejich obsah se různí. Některé vyděsí, jiné přinesou něco k zamyšlení, ale většina jich nějakým způsobem pobaví. Celkově si myslím, že díky tomu je svým způsobem i dobře, že takové věci po internetu kolují.
Postupně jsem se naučil brát všechny solidně nepotvrzené informace s rezervou a nechat je vždy nějaký čas odležet.

ivzez

»Věří mnozí hoaxům kvůli tomu, že „na každém šprochu je pravdy trochu“, a proto je posílají dál?«

Podle mne není odpověď jednoznačná.

Někteří „sdílející“ zprávám věří, naopak nevěří tomu,
že jde o hoax, přestože pro to obdrželi důkaz/y.

Jiní jsou natolik nadšeni, že se dostali k „tajným“ informacím,
že jimi musí podělit každého, na něhož mají nějaký kontakt.

»K čemu či komu hoaxy slouží, i když často vyvolávají strach, napětí?«
Šíření strachu a napětí je podle mne jejich účelem.

»Nejde snad o manipulaci s fakty, pravda ustupuje názorům, kdo křičí, vyhrává,…«
Jde.

»…nebo hoaxy mají odvést pozornost jinam?«
To je další častý účel.

»Je vždy snadné je rozpoznat?«
Asi jak pro koho. Já jsem dostala snad jen dva (velice rychle jsem své okolí
naučila, že nechci dostávat žádné „zaručené zvěsti“ ani přeposílané e-maily,
obrázky apod.), oba byly jasné na první pohled…

__________________
Jen oprava překlepu…

Bumbes

Valná většina skrytých HOAXu je využívána (či zneužívána) k reklamně na různé zbytečné produkty – diety, předražené zboží, neseriozní služby a pod.
Nejprve se HOAXem potencionální klient trochu poplaší a postraší, následně se mu nabídne nejlepší řešení, či produkt za jedinečnou cenu (samozřejmě předraženou) a kupodivu tyto bubu-pasti na blbce stále fungují…

Putin

Ač komentuji později, tak přeci jen .. Hoaxy jsou jako viry. Člověk je vytváří, aby je lidé šířili dál, a tím se baví 🙂 A vůbec, člověk v této době jen tak nezjistí, zda je zpráva pravdivá, či hoax. Hoaxy dnes šíří jak amatérská, tak i profesionální média. Dokonce i na ČT se pár objevilo 🙂

tobby

Hoaxům věří vyznavači konspiračních teorií. Já jsem skeptik. Takže nevěřím, neposílám.

lenkasvob

Věří jim, protože jsou psané tak, že je na nich půl pravdy, a že vysvětlují řešení otázky, kterou chcou lidi slyšet.

led

Mnohí sa s nimi stotožňuju, ale neuvedomujú si veľakrát, prečo vlastne tieto hoaxy vznikajú. Tu ide nielen o presadzovanie akéhosi názoru širokej pospolitosti ale veľakrát o dezuinformáciu, alebo nosič nežiadúceho software.
Preposielaním vzniká ďaľšia „obchodná“ činnosť a tou je zbieranie emailových adries a informácií o všetkých zúčastnených počítačov. Len sa pozrite na adresy a ďalšie informácie v hlavičke. Najlepšie je takýto hoax, hromadný email ani neotvárať ale rovno vymazať nielen do koša, ale odstrániť aj z neho.

annas

Obrázek
https://www.com­puterhope.com/jar­gon/h/hoax.htm