Daruše

Veřejné pomluvy

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jde podat trestní oznámení za pomluvy. Jeden místní obyvatel píše na stránkách facebooku velmi nepříjemné statusy, ale je jasné, že je to přímo na mě, ale zatím neuvedl mé jméno, ale uvádí, že jsem ,, inteligentka, dement se základním vzdělání atd". Co s tím mohu v obci dělat? Pracuji-podnikám, bydlím, jsem v zastupitelstvu a nemohu si dovolit takové ponížení hlupákem jako je on. Děkuji moc za odpověď

Nejlepší odpověď
klumprt

Z trestního zákoníku:

§ 184 Pomluva
(1) Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Údaj sdělený na facebooku tedy musí být

  • nepravdivý
  • způsobilý značnou měrou ohrozit vaši vážnost u spoluobčanů.

Nedomnívám se, že by váš případ bylo vhodné řešit trestním oznámením. Podle toho, co jste uvedla, odhaduji, že by vaše oznámení bylo rychle odloženo, nanejvýš odevzdáno přestupkové komisi.

Je možné jít do žaloby na ochranu osobnosti v občanskoprávním sporu. To je něco jiného než trestní řízení, ale stojí to peníze a výsledek je nejistý.

Spíš zvažte, jestli nepostačí dotyčného ignorovat. Pokud je to skutečný blbec, tak to v obci určitě všichni dobře vědí a jeho výlevy jistě nebere nikdo příliš vážně.

Další odpovědi
anonym

moc tomu nerozumím, neuvedl tvé jméno, ale píše, že jsi inteligentka…podle mě, když nenapíše tvoje jméno, je těžké dokazovat, koho tím teda myslí, ale já bych mu slušně tamtéž odepsala a vysvětlila, jak se věci mají a dodala, že vše eviduju, ale až po jeho jasné odpovědi, která bude mířená jen na tebe a tobě a ofotit všechno, aby bylo jasno, kdo komu co a proč napsal, hlavně piš slušně, nenapadej nikoho, nic takového

ivzez

Asi víte, proč se domnívat,
že jsou jeho statusy namířeny na Vás.
Kolik Vašich zákazníků, občanů obce a členů zastupitelstva
používá Facebook? Mohou se ke statusům dostat, a pokud
ano: Mohou poznat, na koho směřují?

Snad jedině poslat někoho, aby mu to důkladně „vysvětlil“ …

Obávám se, že pokud něco podniknete „oficiálně“,
můžete situaci jenom zhoršit.

Facebook s našimi orgány ani úřady spolupracovat nebude,
statusy tam zůstanou a dotyčný se akorát bude cítit „na koni“.

huxa

Ano, je to protizákonné. Určitě ti bude ku prospěchu, že jsi v zastupitelstvu.

dejavu

Pořiďte si printscreeny obrazovky jeho zpráv a poraďte se s právníkem, nakolik je to žalovatelné a má smysl to žalovat, či byste jen tratila peníze za soudní řízení.