Věděl by někdo

Pro vymyšlenou zprávu,sdělení v novinách se užívá výraz „novinářská kachna.“ Proč se tomu říká tak,jak se tomu říká?

Nejlepší odpověď
quentos

jedná se o kalk z němčiny (zeitungsente). Pro neověřenou zprávu se užívala latinská zkratka N.T. (non testatur), což se (tedy en té) foneticky podobalo německému die Ente – kachna. Srv. zdroj

Zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Novinář­ská_kachna

Další odpovědi
Michal

Je to původem z němčiny a ustálilo se to v našich končinách jako terminus technikus.