zdennyve

Ve skleníku na rajčatech se odspodu kroutí listy do ruličky! Je to normální úkaz?

Nejlepší odpověď
anonym

Houbová choroba to není,jak píše Barbakan,to by to by vypadalo úplně jinak.
Kroucení listů, aniž by na nich bylo vidět nějaké napadení plísňovými onemocněními, není na závadu a je způsobeno horkem a suchým vzduchem.

Proti plísním doporučuji ostříhat dvě až tři patra olistění od země (asi do výšky 30 cm), zálivkou nesmáčet listy, ale zalévat ke kořenům. Ideální je pěstovat rajčata pod černou netkanou textilií. Ta zabraňuje nadměrnému odparu vody za teplého počasí a vysychání. Černá textilie pohlcuje tepelné záření a proto jsou kořeny rajčat v teple a daleko lépe prospívají. Zkuste to někdy a porovnejte se sousedy, kteří textilii nepoužívají.

Důležité je týdenní hnojení. Ideální prostředek je zkvašený, nikoli „ostrý“ slepičí hnůj, ředěný –1 díl hnoje, 4 díly vody. Není li hnůj, pak 2× kristalon start asi 14 dnů po výsadbě sazenic. Dále kristalon plod a květ každý týden.
Kroucení listů může také způsobovat plíseň bramborová

Další odpovědi
anonym

Není to normální úkaz. Rajčata mohou být popálená nadměrným hnojením, nebo postřikem. Pravděpodobně se však jedná o houbovou chorobu.

Luxx

Jugar → plíseň je houba tak jako kapr je ryba :)

anonym

Volovi to nevysvětlíš!

anonym

Ale není to houbová choroba,jak píše Barbakoňos.

anonym

Tvl, tak to se mi líbí: Barbakoňos 🙂

annas

Ad jugar. Vkládám odkaz.
http://www.zah­rada.cz/forum/plo­dova-zelenina/rjacata-krouceni-listu-71483/?kotva=rja­cata-krouceni-listu-79740