Beer4Real

Vdovský důchod

Má žena nar. v roce 1961, které umřel manžel v roce 1996 nyní nárok na část vdovského důchodu.
Než její děti ukončily studium pobírala plnou výši, poté ji byl odebrán.
V roce 1995 vznikla novela zákona, která tyhle věci upravovala.
Dnes vdovy co mají přes padesát let pobírají část důchodu manžela, platí to i pro tuto ženu danou příkladem?

Nejlepší odpověď
brillant

viz http://www.cssz­.cz/cz/o-cssz/informace/zi­votni-situace/obcan/vdov­sky-duchod.htm

Další odpovědi
anonym

Tak si projděte, zda tato žena splňuje některou z podmínek stanovených zákonem. Věkem nárok na pobírání vdovského důchodu ještě nemá.
Na internetu je k tomuto tématu hodně odkazů. Třeba i tento:

Za jakých podmínek lze vdovský a vdovecký důchod nárokovat
Vdova má nárok na vdovský důchod, pokud si o něj jednoduše zažádá a splňuje základní předpoklady, např. její manžel již pobíral starobní důchod. Po dobu jednoho roku pak dostává vypočítaný státní příspěvek. Pokud ale nárokuje peníze i po uplynutí jednoho roku, musí už prokázat jednu z následujících podmínek:

•pečuje o nezaopatřené dítě
•pečuje o dítě, které je závislé na péči jiné osoby, a to ve stupni II až IV
•pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela, který s ní žije v jedné domácnosti a je závislý na její péči ve stupni II – IV
•je invalidní ve třetím stupni nebo dosáhla věku alespoň o 4 roky nižšího, než je důchodový věk pro muže stejného data narození, případně důchodového věku, pokud je nižší (minimální věk potřebný pro nárok na trvalý vdovský nebo vdovecký důchod je od roku 2012 58 let a 6 měsíců)
Nárok může být samozřejmě po časové prodlevě i obnoven. Pokud poslední nárok na důchod skončil po 31. prosinci 2011, musí vdova pro obnovení splnit některou z uvedených podmínek do dvou let. Pokud však poslední nárok skončil ještě před 31. prosincem roku 2011, může dojít k obnovení, pokud některou z podmínek splní do pěti roků. Jestliže tedy vdova pobírala například na přelomu let 2010/2011 po smrti svého manžela jeden rok vdovský důchod, ale pak už nesplnila žádnou potřebnou podmínku a její nárok tak skončil 30. září 2011, má pět let na obnovení. Všechny podmínky jsou stejné i pro vdovecký důchod. Pokud dojde k obnovení podmínek, v obou případech je vždy nutné o důchod znovu zažádat.