jirka21kufr

Vadí hodně déšť jízdnímu kolu?

Před dvěma roky jsem si koupil kolo Olpran za 2500 Kč. Bylo to nové kolo. Jezdil jsem na kole asi rok a všechno bylo v pohodě. Jednou jsem jel v létě z výletu a chytla mě taková bouřka a slejvák a já jsem zmokl a taky moje kolo zmoklo. Potom jsem se vrátil domů a kolo jsem dal do garáže.
Kolo jsem nechal v garáži přes noc. Druhý den jsem znovu vyjel na kole a řetěz byl rezavý a přeskakovala přehazovačka. Kolo jsem promazal, ale kolo stejně přeskakovalo. Asi po měsíci jsem jel na tom kole a přeskočil řetěz a přehazovačka se utrhla a ohla se a dostala se mi přímo do drátů. Tak to byl konec. To kolo už asi nepojede. Koupil jsem si nové kolo a když jsem chtěl ráno vyrazit do práce, tak venku pršelo a já jsem si řekl, že když pojedu na tom novém kole v dešti, tak mi zrezne řetěz a radši jsem nové kolo nechal v garáži a jel jsem autobusem. Je možné, že kolo se může zničit z deště. Nechci si zničit to moje nové kolo, ale musím jet i v dešti. Jak kolo udržovat a můžu jet vůbec v dešti. Nové kolo stálo 3200 Kč.

Nejlepší odpověď
anonym

Klidně můžeš jezdit i v dešti – ale i kolo, které nezmokne, je potřeba udržovat.
Poměrně pravidelně bys měl mazat a čistit řetěz (trpí vlhkostí, prachem, blátem…), převodník i pastorek.
O něco méně často pak ložiska v nábách a středu – podle jejich typu (konstrukce).
A samozřejmě veškeré další pohyblivé části.
___
Pokud vůbec nevíš jak a proč, zajdi s kolem do servisu a nech si mechanikem aspoň základy ukázat.

Další odpovědi
zjentek

A nebyl za ty prachy u toho kola nějakej návod, že se má používat pouze jako doplněk, nebo tak něco? Víš, jako maj třeba u obuvi svou módní obuv, která je ale určena jen na módní molo. Protože za dva a půl litru jsem viděl v cyklokrámu nejen třeba sedla a sedlovky, ale i cyklodržáky na lahve s pitím :o

Stingo

A pak se mi někdo diví, že jsem si koupila kolo za 13 tisíc. Jezdím na něm už přes dva roky a ještě se mi s ním nic nestalo. Akorát jsem jednou namazala řetěz a šlape jak hodinky.

beer

Jezdím na kole dodnes a nikdy se mně nic podobného nestalo.
Všechny namáhané a pohyblivé součásti (pedály, přesmykač, řetěz, přehazovačka) ale průběžně udržuji a hlavně – konzervuji. Pokud toto neprovádíš je logické, že suché součásti bez konzervace (olej, vazelína) po dešti zrezivějí.
Mokré kolo je potřeba po dešti hned vysušit a obnovit konzervaci, pak může do garáže.
Doplňuji:
Poněvadž toho kolo potřebuje víc, ještě jsem ti něco vyhledal
http://www.you­rbike.cz/jak-spravne-namazat-vase-jizdni-kolo-3.htm
http://www.cy­klovybava.cz/ca­tegory/maziva-a-cistici-prostredky:115/

huxa

Ano, toto jsou ty levné kola z Kauflandu, apod., které ovšem jsou z těch nejlevnějších součástek.
Být tebou, dám si na nové kolo nějaký kvalitní řetěz a mažu a mažu, dotahuju každý šroubeček, alespoň jednou měsíčně.

anonym

Před 30ti lety jsem si koupil kolo a jezdil jsem denně, kolikrát i v dešti.Jezdil jsem i když byl sníh a 10 pod nulou.Představ si, že mně zamrznul i řetěz (cestou do práce jsem jel v deseticenti­metrovém sněhu, ten se nabalil na řetěz a před fabrikou ve stojanu to všechno zmzlo, takže řetěz se neohýbal).Kolo jsem domů dotlačil dal do chodby rozmrznout, namazal a znova jsem jezdil.
Jezdím na tom kole do dneška (jsem nezaměstnaný jen v minulém roce 2500km při schánění práce) a kolo drží.

Honzin8

Ahoj, jak ošetřujete svoje kolo? Máte tip, jak o něj pečovat?