annas

V kterém díle najdeme tato slova?

„Nuže, přátelé, přemýšlejte. Létá jaro nebo nelétá?“
„Jaro, prosím, lítat nemůže, poněvadž nemá křídla“.

Jméno jubilanta je dnes spojováno především s „pamětníckými filmy“, jejichž televizní reprízy se staly
oblíbenými.

Některé postavičky, slang…

Nejlepší odpověď
vagra

Ukázka je z filmu Študáci a kantoři Jaroslava Žáka
Dále pokračuje:
.....Co znamená druhý verš básně, Šaufele?“
„Druhý verš básně znamená, že všude je plno touhy.“
„Jak tomu rozumíte?“
„Prosím, já tomu vůbec nerozumím.“
„Sedněte si hlupáku. Co je tím míněno, Boučku? Copak to tam máte pod lavicí?“
„Prosím nic. Prosím, v tom verši básník praví, že na jaře je všude plno touhy.“
„Jaké touhy?“
„To je, prosím, různé. Lidé touží hlavně po penězích.“
/z Wikipedie/

Filmy např.-Škola základ života, Cesta do hlubin študákovy duše
František Filipovský,Ladislav Pešek,Jaroslav Mar­van

Zdroj: ukázka z knihy Študáci a kantoři-zkráceno upraveno

Další odpovědi
hanulka11

Škola základ života
jubilantem je
Jaroslav Žák (28. listopadu 1906 až 29. srpna 1960
Vystudoval klasické gymnázium a na FF UK latinu a francouzštinu. Tuto školu absolvoval v roce 1929.

Jaroslav Žák pracoval jako středoškolský profesor v Čechách i na Slovensku. Nejdéle působil na gymnáziu v Jaroměři.

Po 2. světové válce pracoval Jaroslav Žák jako scénárista Československého státního filmu a stal se spisovatelem z povolání.

Po únoru 1948 byl vyloučen ze Syndikátu českých spisovatelů za politické satiry otiskované ve Svobodném slově, např. divadelní satira Čistka z roku 1947. Deset let nesměl publikovat, překlady a drobnou publicistiku uveřejňoval pod cizími jmény.

Dílo Jaroslava Žáka:

Jaroslav Žák je autorem humorně laděných příběhů z prostředí školního, trampského nebo sportovního.

Literární dráhu zahájil ve spolupráci s malířem Vlastimilem Radou třemi parodiemi, ve kterých ironizuje napodobování trampského života podle brakové četby:

Budulínek a Matlafousek aneb Vzpoura na parníku Primátor Ditrich – 1930
Dobrodružství šesti trampů aneb Nové pověsti české – 1933
Z tajností žižkovského podsvětí – 1933, „gangstera“ s kriminální zápletkou a mnoho dalších

vagra

pro Hanulku11-Obdivuji vaše Encyklopedické znalosti-opravdu,klobou­k dolů!