quentos

V jakých slovech se v polštině používá H? Kromě přejatých – měl jsem dojem, že se neužívá vůbec…

… a že místo něj výhradně cpou G. A vono ne – tož jak to tedy je, tušíte někdo?

Nejlepší odpověď
annas

Našla jsem, že v polštině h existuje. Hlásky h/ch se ve výslovnosti od sebe neliší, takže i zde mají školáci i dospělí často problém, co napsat. Spíš se dá pozorovat, že Poláci často vyslovuji ch zvučně, kdežto h nezvučně Ch se hláskuje jako ce-cha.

Je pravda, že se v češtině g změnilo na h, v polštině zůstalo g- gröd, glówa, brzeg.
Hledala jsem, ale slovo, v němž je h, jsem neobjevila.

Jen to, že původní polské hebd, = chebd se změnilo na bez, stejně jako v češtině.

Otázka mě zajímá, pokusím se pátrat dál.

Další odpovědi
anonym

Co takhle,herbata (čaj),Halina(jmé­no)husteczka(ka­pesník),hipopo­tan(hroch)hak(hák),ha­mulec(brzda)… Přestože umím polsky,na další si(zatím) nevzpomenu a jak na ně přijdu,doplním!
Doplňuji:
Další a určitě je jich více:hiśpaniec(špa­něl,hamak(hou­pací síť),hulajnoga(ko­loběžka),hodow­la,handel,,he­likopter,honor