V čem si liší voda zaječice a šaratica? Má zaječice něco společného se zajícem?

Odpovědi
annas

Obě vody obsahují hodně hořčíku,. Tyto hořečnaté vody nacházíme, na lokalitách Zaječic, Šaratice.

Osobně mám vyzkoušené . Když jsem měla nedsotatek hořčíku, pila jsem kromě jiného obě vody, zaječické mně stačilo méně než šaratice.

Název obcí Zaječice – buď se některý vážený občan jmenoval Zajíc, nebo v místě žilo a lovilo se hodně zajíců.

Šaratice: – název se měnil – střídalo se s a z např.
Scheratiz, 1314 Zeraticz od osobního jména. Žirata (Žir-t-eta), vedle Žerata – Žiratice— Šaratice. Těžko říct – souvisí se změnou hlásek.
https://archi­ve.org/stream/mo­ravskjmnamstn01vgo­og/moravskjmnam­stn01vgoog_djvu­.txt

Jméno Žerata, Žerava ap. je odvozené od řeřavý – rozžhavený, rozpálený do červena, rudý. Dotyčný mohl mít rusé vlasy atd. Uvádí D. Moldanová
Nebo od žir – zelené krmení pro zvířata – louky – tak se uvádí i v polštině, případně od staršího křestního slovanského jména Žiroslav, Žiromír. Těžko říct, mohlo to být i jinak.

Přípona -ice jako Budějovice.

Informace o těchto minerálních vodách
http://www.go­mango.cz/mine­ralni-vody/