Mirdas

V čem náš stát vynikal ?

V jakých oborech hospodářství, průmyslu a vlastně v čemkoliv vynikalo Československo na mezinárodním trhu ještě před 2.světovou válkou ?
Doplňuji:
Mosoj: Proč odpovídáte po vzoru Putina ?
Tedy ne na kladené dotazy, nybrž opět jen na svou vlastní, na kterou jsem se neptal ?
Zajímá mne období kdy jsme úspěšně konkurovali světu a ne vývoz do rozvojového světa pod kontrolou Moskvy.

Doplňují: O které výrobky konkrétně šlo ?

Nejlepší odpověď
Drap

Ve strojírenství, zbrojním průmyslu, v textilním a ve spoustě dalších oborů.

Další odpovědi
mosoj

Proč za 1. republiky. Ještě před zhasnutím v roce 1989 to bylo :

textilní strojírenství
dodávky strojních celků, pivovary, cukrovary
lovecké zbraně a náboje
průmyslové sklářství, laboratorní sklo, vánoční ozdoby, bižuterie, užitkové sklo
porcelán
námořní přeprava ( velmi kvalitní posádky )
výroba motocyklů JAWA,ČZ
pivovarnictví
obuvnictví
výroba aut v Tatře Kopřivnice i v LIAZU
výroba malých letadel a větroňů

atd, atd, atd klidně doplňte ...........

Vše rozprodáno a rozkradeno.

Doplňuji:
Jo chlapče, propagandou paměť všem nevymažeš.

England1522

Jak vím tak Československo vynikalo kdysi v ekonomice protože československá koruna před 2. světovou válkou patřila mezi nejsilnější v Evropě a ve filmech protože kdysi ČSR natáčení filmů dosahovala jako Hollywood ale nevím jak to přesně popsat ale prostě ČSR bylo špičkou v natáčení jako dnešní hollywood.

da ny

Vše co se týkalo strojírenství a těžkého průmyslu už za Rakouska-Uherska bylo našem území
Předrevoluční období::
Jj, český granát, český kříšťál, cibulák, růžový porcelán, Moser,
traktory, tramvaje a trolejbusy, šicí stroje Lada,
zbytky VLNAPU ještě v Nejdku…
Jitex Písek – to byl pojem :), Textilana, Elitex, Tosta Aš, Kara Trutnov, OP Prostějov,
Šumavan Vimperk (Vodňany) – zde se šilo z dovozových látek pro „západ“,
Svit Gottwaldov – boty pro každou nohu v G, H, F ⇒ kdeže loňské sněhy jsou..
Botana Skuteč, dětská obuv ve Zruči n. Sázavou – vše do celého světa
kvalitní ocel
Socialistické čerpadlo ze Sigmy Olomouc pohánělo vodotrysk na Ženevském jezeře..
těžba kvalitního uranu a vývoz
Těch cukrovarů a jiných podniků vystavěných po světě i v rozvojových zemích, elektrárny, rafinerie, cementárny
O vánoční ozdoby se cizina mohla utloct :)
ESKA Cheb – kola a Favorit Rokycany – do celého světa.
Tesla Pardubice…
Významné chemické závody, výroba léků
Zrcadel
Vyhlášené lázeňství (lázeňský trojúhelník), Janské lázně.
Měli jsme toho hafo, na tak malou zemičku, včetně soběstačnosti v zemědělském průmyslu.
http://irefera­ty.cz/346/5143­/Ceskoslovenske-hospodarstvi-1918-1938
http://svobod­nenoviny.eu/kdo-a-proc-znicil-ceskoslovensky-prumysl/

Agneta

Před válkou se ČSR srovnávala se Švýcarskem, a po válce s Ukrajinou.
++++++
Vyráběly se především dobré automobily, i nákladní, dále tramvaje, lokomotivy, vlaky, traktory, letadla, tanky, fotoaparáty, dalekohledy, zbraně, dále především textil a text. stroje, elektroagregáty a zařízení elektráren, sklářství a pivovarnictví bylo na špičkové úrovni. Vždyť i první televize pochází ze severních Čech(německá firma).
S odchodem Němců to pak silně pokleslo, odborníci odešli do západního Německa, a to se pak stalo jedničkou, které dodnes jen závidíme. Ale to už komunistům jen pasovalo do jejich krámu.

bolak

V kapitulaci. V tý jsme byli fakt dobrý.