annas

Uvítali byste i u nás netradiční vánoční dárek od státu určený teenagerům, a to bonus použitelný jen pro kulturu?

Italská vláda uhradí jedinci, který dosáhne 18 let, bonus ve výši 500 €. Celkem vláda vydala z rozpočtu 290 milionů €, protože chce mládež podnítit k návštěvě divadla, kina, muzea, galerie či některého národního parku a dokázat, že program v těchto institucích či jejich prohlídka stojí za zhlédnutí a že nejde o přežitek, ale o způsob komunikace i estetický zážitek.

„Využít peněžní poukázku může až do konce roku 2017 každý osmáctiletý Ital, který dosáhl plnoletosti ještě před koncem roku 2016.“

Podle http://www.spi­rit.cz/index.php/za­jimavosti/17091-netradicni-darek

Odkaz na obrázek
https://eventi­culturalimaga­zine.com/

Je pravda, že např. návštěva divadelního představení je společenská i kulturní událost, do divadla je třeba naučit se „chodit“ a nebrat jeho návštěvu jako povinnost. Platí i u jiných kulturních akcí či zařízení.

Návštěvu divadelních představení žáci i studenti vítají v době vyučování, ale většina jen kvůli tomu, že jim odpadne vyučování. Byla jsem několikrát svědkem, že po skončení představení jejich poděkování, tedy potlesk nestačíl mnohdy ani na jednu oponu.

Možná, že by někteří 18letí poukázku zdarma uvítali, jiní ignorovali.
Určitě by ale hrály rozhodující roli prostředky vydané z rozpočtu.

Každá mince má rub a líc …

Nejlepší odpověď
quentos

Uvítali, ale obávám se, že u většiny zástupců české mládeže by se to nesetkalo s pochopením… bohužel :{/>

Další odpovědi
Lamalam

Ano, bylo by to hezké, pozorovat děcka, jak s radostným očekáváním míří na nějakou pěknou výstavu či operu.

ivzez

Ne.

Uvítala bych, kdyby stát podporoval kulturu stejně jako dříve.
Ocenila bych, kdyby stále existoval „Klub mladého diváka“
s cenami, které si může dovolit většina mladistvých. (Dnešní
ceny si řada žáků středních škol bohužel dovolit nemůže.)

I kulturní život chce určitou pravidelnost. Jednorázová dotace
(jednorázový dar) podle mne v nikom zájem o kulturu neprobudí.

Psychotic

Neuvítal bych to, už právě proto, že o tom, co je kultura a co ne, by v takovém případě rozhodovali čtyřiceti- až sedmdesátiletí zapšklí pánové, kteří o kultuře posledních dvaceti let sami nemají ani páru.

S mentalitou, že staré je dobré (lety osvědčené) a nové je kýč, se setkávám každou chvíli a to ani nemusím být teenager.

Pokud by mladí chtěli chodit do divadla, tak tam chodit budou. Jak sama říkáte, chodí tam se školou, takže argument, že nevědí, jak divadlo vypadá, nelze přijmout. Myslím, že většina lidí pod pětadvacet divadlo, (papírovéú) knihy a podobné věci za přežitek považuje, a to zcela po právu. Proč starší generace stále trvá na tom, že tyto formy umění jsou nějak lepší a unikátně hodnotné proti umění, se kterým jsem vyrůstal já? Proč je Babička považována za lepší než Hra o trůny? Proč je Mozart považován za lepšího než Metallica? Proč je divadelní hra považována za lepší než dobrá videohra?

Proč si nemůžou starší lidé užívat to, s čím vyrůstali, aniž by se to snažili vnucovat mladším?

Ach jo.

Lovecrossed

Ne! Myslím si, že je v tomto státě spousta jiných věcí do kterých je potřeba sypat prachy, než posílat mládež zadara do kina/divadla.

Kepler

Já myslím, že by to byly vyhozené peníze, které by se daly využít daleko lépe. Kdo zájem o kulturu má, pak se jí i sám věnuje, kdo nemá, penězi se koupit nenechá. Nedovedu si představit, že by mně někdo nalákal do galerie moderního umění, měl bych obavy o svůj rozum při pohledu na ty šílenosti.

Drap

Zřejmě by s tím byl u nás problém. Předem by muselo být definováno na co konkrétně se to vztahuje, a jak znám naše zákonodárce, tak by s tím byl zřejmě problém a na druhé straně někteří dobře zapsaní umělci by si nehorázně mastili kapsu.

Gestas

Koupil bych za těch 500 euro lístky a pak bych je za 400 euro někomu střelil.

anonym

Já bych to zahrnul do školství a omezil zbytečné části učiva, které si nadměrná většina žáku stejně v životě nikde nevyužije. Mělo by se brát konečně v potaz, že si lidé mohou informace sami dohledat a nemusí se jim to všechno tlouct do hlavy. Když jsou pak studenti neustále pod tlakem znalostí, tak proč by měli mít chuť chodit ještě do divadel a kin, když na to nemají už náladu a energii. To je ta mince o rubu a líci. Pokud si toto Itálie může dovolit, tak snad si to tam mládež oblíbí a nebudou jim ty peníze pak chybět jinde. Ono co by také kdo chtěl v dnešní době po mladých lidech, když jim doma u internetu nic moc nechybí. Jak si to společnost společně s vývojem nastavila, tak to teď má. Kdyby dnes nebyly PC, konzole a internet, tak jak by se ti mladí zabavili? Logicky by začly hledat jiné varianty a nemuselo by docházet k takovým věcem jako jsou právě tyto netradiční Vánoční bonusy. Tak či tak se jedná o zajímavý nápad, ale jak se říká, tak cesta do pekel je lemována dobrými úmysly. Bohužel. Tento svět se má ještě hodně co učit.

annas

Jde o názorovou otázku, takže dávám bod všem, kteří se vyjádřili.

annas

Porovnávám si s čím souhlasím, s čím nikoliv.

Nevadí mně jiný názor, ale to, že ho mnozí vnucují formou urážek, ironizování, zesměšňování atd. .

Psychotic

Dík. Sám to tak dělám.