Avatar uživatele
Registrovaný

Jak je to s úřadem práce při založení IČ??

Dobrý večer,

přístí týden bych si chtěla založit Ič na řemeslnou činnost a zajímalo by me, jak je to s urazením soc. zdravotního pojištění zdali mi úřad práce ,,zaplatí" pár dní kdy jsem jeste registrovaná nebo si už budu muset hradit soc. zdravotní v plné výši?

Předem děkuji za odpověd

Odpovědi:

Avatar uživatele
Stříbrný

ÚP za nikoho nehradí (a nikdy nehradil) sociální ani zdravotní pojištění, stejně jako je nehradí třeba školy apod.

Za některé skupiny obyvatel (např. za uchazeče o zaměstnání) hradí zdravotní pojištění stát. Za uchazeče o zaměstnání se sociální pojištění nehradí (stát za nikoho nehradí sociální pojištění).

Stát hradí zdravotní pojištění pouze za dobu evidence na ÚP.
Ukončíte-li evidenci na ÚP např. 9. dubna,
uhradí stát pojištění do 9. dubna.

Od 1. května už si budete muset hradit pojištění jako OSVČ.


Avatar uživatele
Zlatý

Já si nejsem na 100% jistá zda to stále platí. Ale nedávno platilo, že stačilo aby se člověk prvního v měsíci přihlásil na ÚP a druhého hned odhlásil a ÚP za něj platila soc. a zdrav za celý měsíc.

Jestli ale nedošlo ke změně to nevím. Zeptejte se na ÚP. nebo zašlete dotaz na MPSV.

http://www.mpsv.cz/…
Doplňuji:
Ivzez konkrétně tato věta
"nicméně v měsíci, ve kterém je z této evidence vyřazen, se ještě nemusí o řešení svého zdravotního pojištění zajímat."

Ukončení evidence na úřadě práce
Je-li pojištěnci ukončena evidence na úřadě práce, přestává být ve zdravotním pojištění osobou v tzv. „státní“ kategorii, nicméně v měsíci, ve kterém je z této evidence vyřazen, se ještě nemusí o řešení svého zdravotního pojištění zajímat. V následujícím měsíci však již musí být registrován u zdravotní pojišťovny v některé z těchto kategorií:
•zaměstnanec ve smyslu ustanovení § 5 písm. a) z.č. 48/1997 Sb. ve znění pozdějších předpisů,
•osoba samostatně výdělečně činná,
•osoba za kterou platí pojistné stát,
•osoba bez zdanitelných příjmů.

Já to pochopila tak, že ten měsíc platit nemusí. Nebo ne???

http://www.cssz.cz/…


Avatar uživatele
Bronzový

Tohle fakt nevim, nikdy me to nezajimalo. Ale co si matne pamatuju, za urcitych okolnosti mohl UP poskytnout dotaci do zacatku podnikani. Zapatrej i po tomto.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

zzzzz

ivzez já jsem se v tom trochu zamotala :-) Když to ukončí toho 9.4, tak kdo zaplatí poj od 10.4 do 30.4??? To bude mít dluh??? Ona má povinnost platit až v květnu, vy říkáte, že stát to nezaplatí, tak kdo????

 

Zajímavé otázky v kategorii Právo a zákony

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Právo a zákony

Zlatý Drap 1815
Zlatý standa 1247
Stříbrný ivzez 671
Zlatý mosoj 658
Zlatý gecco 480
Zlatý led 454
Zlatý zzzzz 450
Zlatý Michal Kole 436
Zlatý marci1 391
Zlatý arygnoc 385

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.