Upsala jsem se certu , nebo certovi .. ( jde o pohadku , ne o Dr. Axla ). 🙂-iv-

Doplňuji:
P.S. Ta Jami je tady opravdu nebezpecna. !!
🙂

Nejlepší odpověď
annas

  • Iv-, opět nenapravitelná Kerberus. Otázka na tvar -u/-ovi byla nejméně dvakrát vložená.

Uvádím jednu ze svých odpovědí, i když nejde přímo o čerta.

V češtině platí pravidlo, že může být vedle sebe jen jedna koncovka -ovi, tedy Christianu Fischerovi. Platí tedy čertu i čertovi, ale dále záleží na kontextu.

Dám Christianovi, dám Fischerovi – pokud bude každé jméno samostatné.

Třeba učiteli Petru Novákovi …

U několikaslovného výrazu (často spojení rodného jména a příjmení) se koncovka -ovi připojuje jen k poslednímu členu, popř. se koncovky -ovi a -u střídají, u posledního slova je však -ovi: přejeme panu doktoru Tomáši Svobodovi mnoho úspěchů (přejeme panu doktorovi Tomáši Svobodovi); … uděluje inženýru Davidu Němečkovi za přínos…

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-spravne-christianu-nebo-christianovi

http://www.od­povedi.cz/otaz­ky/co-je-spravne-priteli-nebo-pritelovi

Další odpovědi
anonym

Čertovi,já bych se upsala jemu.

chudst

Oboje je spravne. Dativ od muzskeho vzoru „pan“ (podle ktereho se to sklonuje), je „panu i panovi“ – tedy je mozne rici obe varianty.

Berušinka

Čertovi, tady nepředáváš žádné ocenění Pavlu Nováčkovi =D =)

anonym

Ad jami, po případném rozvodu s iv, máš na mne předkupní právo.
(V Americe mají dražby ženichů vysokou popularitu).
P.S. A ve vztahu k iv, spíš mám pocit, že jsem byl upsán, aniž by se mne někdo ptal.

anonym

Iv,já jsem myslela opravdu variantu-čertovi!Ať se propadnu do pekla ..

anonym

Tak snad budete mit v pekle internet !! 🙂
I kdyz … radsi ne… 🙂 -iv-