pan X

Ukrajina vs. Rusko

Mohl by mi někdo v několika řádcích stručně napsat, co se právě ted' děje mezi Ukrajinou a Ruskem?

Nejlepší odpověď
magorvkleci

Ukrajina je oslabená po státním převratu a Rusko z této situace chce získat, co se dá, přinejmenším Krym. Nebo aspoň zachránit, co se dá, protože stav, kdy se Ukrajina stane teritoriem nebo dokonce členem NATO, bude pro Rusko likvidační.

Další odpovědi
Emefej

Nejde o nic jiného, než o posílení ruského vlivu v jeho zájmové oblasti. Podobných případů, kdy se k dosažení vlastních geopolitických cílů zneužila jako záminka buď ochrana občanů na území cizího státu nebo stabilizace situace, bylo v dějinách již mnoho. Nějaký zvací dopis se jistě co nejdříve objeví.

MK44

Jde jednak o uraženost velkoruské duše a nostalgii po rozloze carství a SSSR, jednak o přístup Ruska ke světovému oceánu. To je dávný problém – rozlehlá země bez přístupu k Atlantickému a k Indickému oceánu. Jakékoli ohrožení krymských válečných přístavů vyvolá ruský odpor a jakákoli příležitost, možná i uměle vyvolaná, rozšířit území se využije. A ruské menšiny v postsovětských státech takovou příležitost poskytují.

Hamon

Ono je to celé složitější, nejde to napsat ve dvou řádcích.
Oficiálně jde o ochranu rusky mluvících občanů před ukrajinskými nacionalisty.
O co jde neoficiálně? To ví opravdu málokdo. Být Putinem, sleduju hned několik cílů:

  1. získat zpátky Krym. Je to strategicky významné místo, navíc rekreační centrum :)
  2. když projde Krym, chtěl bych získat průmyslová centra na východě Ukrajiny
  3. když to projde, chtěl bych celou Ukrajinu, obilnici Evropy, kde navíc plánuje velké investice Čína
  4. když to projde, tak projde leccos.

Putin správně cítí, že EU ani USA mu nemohou ublížit. EU je rozhádaná sebranka a Obama je slabý. Navíc není dost dobře možné neobchodovat s tak velkým a bohatým trhem, zejména pokud se k ekonomickým sankcím nepřidá Rusku nakloněná Čína, aniž by to nepocítily trhy domácí. A o Radě bezpečnosti OSN nemá smysl vůbec hovořit, ta za svou existenci dokázala leda přihlížet masakrům. Zbývá NATO.

Takže shrnuto – Putin využívá toho, že ho nikdo nemůže omezit, a zkouší, jak daleko může zajít, co mu všechno projde.

Irisa

Rusko je na Ukrajině přímo závislé. Putin proto nemá co ztratit a klidně si provokuje světovou válku, aby za každou cenu Ukrajinu získal

Lamalam

Pokud to chceš pochopit, polož si otázku „Cui bono?“. Myslíš, že má ekonomickou krizí postižená EU zájem na nestabilní situaci na Ukrajině, přes kterou do EU proudí životně důležité suroviny? Nebo to spíš vyhovuje Rusku, které tím získalo záminku k posílení svých zájmů na Krymu a později určitě i ve východní části Ukrajiny? Vlastní názor ať si každý udělá podle svého přesvědčení.

arygnoc

čo na tom nie je pochopiteľné?

putin testuje akcieschopnosť európy a zvyšku sveta.
jednoznačne je s testom spokojný a môže si ďalej robiť, čo chce.

petra15

Putin udelal z Ruska zase velmoc Americe rovnou…
Pri jednom "krbovem rozhovoru"jsem vyjadrila nazor, ze Rusko melo v r. 1991 tu moznost, vsechen bojovy material predelat na mirovy, a armadu drasticky zredukovat, nebot Americani se stali prateli…ale to jsem se divila, jakou jsem dostala odpoved…a tak to pro Rusko bylo jedine vychodisko…

Hamon

Rusko je Americe rovné, ale… Rusko je autokratický (resp. monokratický) režim a to, co si Putin vymyslí, se stane. Co si vymyslí Obama, to vůbec nic neznamená. Putin je v daleko silnější pozici než Obama. A vzhledem ke kontrolním mechanismům jako je Rada bezpečnosti OSN (resp. její tradiční neschopnosti cokoli udělat) toto neplatí jen ve vnitřní politice.