Topinkovač

Účinnost antikoncepce?

Dobrý den, moje přítelkyně bere pravidelně antikoncepci „Stodette“. Může mi někdo říct jestli je nějaká možnost otěhotnění i přes tuto konkrétní antikoncepci? Nebo přes antikoncepce obecně?

Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
Lucijej

U hormonální antikoncepce to je kolem 0,1 – 1%, konkrétně to bude uvedené v příbalovém letáku.

Další odpovědi
hanulka11

I přes antikoncepci se může otěhotnět – nic není na 100%

Alesh

Výrobci se sichrují, že uvádí určitou pravděpodobnost neúčinnosti. Ve skutečnosti je to ale dost často tak, že to ta ženská nebere, jak by měla a dost často to je tím, že ti to udělá naschvál. No a pak skončíš buďto v manželství a nebo u soudu, kde z tebe sedře co se dá, standardně 15–25 % tvojí čisté mzdy. Čili rada do života zní: raději ne do vagíny.

Makina

Pokud bere antikoncepci opravdu pravidelně a podle pokynů lékaře, tak je téměř nulové šance, že by otěhotněla!!

Michal Kole

Udělej si vasektomii a budeš mít klid 😁

Pájo

Snížená spolehlivost

Spolehlivost kombinované perorální antikoncepce může být za následujících okolností snížena: pokud pacientka neužívá obalené tablety pravidelně, pokud dojde ke zvracení nebo závažnému průjmu nebo z důvodu interakce s jinými léčivými přípravky.
Interakce s léky

Některé přípravky mohou vést ke zvýšení clearance pohlavních steroidů, což může vyvolat intermenstruační krvácení nebo vést ke ztrátě antikoncepčního potenciálu. Tyto účinky byly prokázány u hydantoinu, fenobarbitalu, primidonu, karbamazepinu a rifampicinu. Platí to pravděpodobně i u rifabutinu, efavirenzu, nevirapinu, oxkarbazepinu, topiramátu, felbamátu, ritonaviru, nelvinafiru, griseofulvinu a rostlinných přípravků, které obsahují třezalku tečkovanou (hypericum perforatum). Tyto přípravky zvyšují indukci jaterních enzymů.

U některých antibiotik (jako například ampicilin nebo tetracyklin) existuje podezření, že snižují účinnost kombinované perorální antikoncepce. Důvod tohoto nežádoucího účinku ještě není známý, ale může být spojen se sníženou enterohepatální cirkulací.

V případě přípravků, které indukují mikrozomální enzymy je nezbytné v průběhu jejich užívání a po 28 následujících dní bariérovou metodu. U antibiotik (kromě rifampicinu a griseofulvinu) postačí použití bariérové metody během 7 dní. Pokud se používání bariérové metody překrývá s běžným intervalem bez užívání přípravku Stodette, je nutné tento interval vynechat a začít s užíváním nového balení.