georgeso

Čím to může být, že ubývá v jezírku voda?

Mám jezírko s tzv. biotopem. Z jezírka tlačím mírným tlakem vodu hadicí do štěrkového pásu asi 12 × 0,40 m,
hloubka 35 cm. Pak se voda vrací mírným tokem přes štěrk a spousty kořenů vodních rostlin (asi 50ks), čímž se voda čistí. Voda se mi ale ztrácí, a to asi 50 až 60 l za 24 hodin. Pod fólií jsem všude sahal a je tam sucho. Mohlo by to být odpařováním vody přes rostliny a štěrk? Zdá se mi to hodně.
Děkuji

Původní neotázka
Úbytek vody v jezírku

Nejlepší odpověď
mosoj

Zcela určitě je to ztráta odparem.

Jen velmi orientačně. Z plochy 10 m2 vodní hladiny při 50% relativní vlhkosti vzduchu o teplotě 25oC se odpaří cca 4 kg vody za 1 hodinu !

Ty tam máš navíc proudění vody.

Jediné co můžeš ovlivnit pro snížení odparu je zmenšení vodní plochy, třeba velkým množstvím plastových nádobek na hladině ( běžně se to je-li to potřeba) dělá. Nicméně nebude to pěkné, že.

Další odpovědi
Drap

Samozřejmě, za teplého počasí je množství odpařené vody poměrně značné. Záleží na cekové ploše jezírka.

Jerryto

Přesně tak, to je přirozený odpar, zvlášť takhle v létě.