Otazník123

Čím to je, že vnímáme teplotu v tom samém vzduchu jinak v klidu a jinak při pohybu?

Představme si že máme kolem sebe vzduch o nějaké teplotě třeba 30 C° takže je nám vedro. Jakmile se ale rozjedeme v tom samém vzduchu třeba na kole začne kolem nás proudit a spíše ochlazovat. Čím to je že vnímáme teplotu v tom samém vzduchu jinak v klidu a jinak při pohybu ?

Nejlepší odpověď
mosoj

Jakmile se začneš pohybovat, začne proudit vzduch okolo tvého těla, jak sám správně píšeš. Prouděním vzduchu se sníží tenze par nad tvým povrchem těla a pot se začne odpařovat s větší intenzitou. Odpařováním se spotřebovává skupenské teplo výparné, které dodává tělo a tím se ochlazuje.
Prádlo také rychleji uschne ve větru, pes si zase tímto způsobem ochlazuje jazyk a tím i krev v tělesném oběhu. Pes se totiž nepotí!

Další odpovědi
Kepler

Pokud je ti horko, více se potíš. Při odpařování potu se spotřebovává teplo z kůže a v proudícím vzduchu to probíhá daleko rychleji. Proto se líp chladíš.

Dochy

Ani nemusí jít o odpařování. On stačí ten pohyb i pro běžné ochlazování prouděním. Proud vzduchu „odfoukne“ tu vrstvu vzduchu kterou už tělo ohřálo a dopraví k pokožce vzduch, který má stále jen těch 30°.
Pocení ale celý proces ještě víc zefektivní a umožní ochlazování těla i v situaci kdy je okolní vzduch teplejší než tělo.