bolak

Tázací + oznamovací věta – co bude nakonci, tečka nebo otazník?

Chci-li napsat toto: " Můžete mi poradit jak to mám provést, nějak se mi to nedaří(.)/(?)"

bude na konci tečka nebo otazník? Ta první část je tázací, neoznamuji ale dotyčného se ptám (nebo spíš prosím). Kdybych to měl napsat do dvou vět, vypadalo by to následovně: „Můžete mi poradit jak to mám provést? Nějak se mi to nedaří.“

Nejlepší odpověď
annas

Za otazníkem se zpravidla nedělá tečka ani čárka. Ale je-li větná stavba jistým způsobem nezřetelná – otázka, sdělení, ,pravidla uvádějí, že je možné udělat za otazníkem čárku.

1.. Můžete mi poradit: Jak to mám provést?, nějak se mi to nedaří.
2. Každou větu napsat samostatně – formulace v otázce.

bolak

annas: :) zajímavý, já to přesně takhle dělám, s tou čárkou za otazníkem, ale nikdo mě to neučil, já si to sám vymyslel, že to takhle budu psát, a teď koukám že je to dobře :))) no to mě podrž..

anonym

to nevim, jestli vas ta annas udrzi !! :)

annas

Je to tak. Nejsem velký silák … ale čtu, že ovládá kromě Kodexu i PČP. 🙂