Pavel1212

Tabulový vrch v Olomouci

Proč se Tabulový vrch v Olomouci právě takhle jmenuje?
Nejsem obyvatel Olomouce, ale nedávno jsem tam byl a tak mě to zajímá. Nevíte náhodou co je tam za hřbitov a taky tam je nějaké letiště, nebo co jsem tam viděl? 🙂 Díky

Nejlepší odpověď
annas

Tabulový vrch – po mírném stoupání se objeví rovná plocha, tabule, na níž vzniklo velké sídliště. Neředín je součásti Olomouc, ze starého Neředína moc nezbylo.
Letiště je jedno z nejstarších, je to mezinárodní veřejné letiště. Provozovatelem letiště je Statutární město Olomouc. Letiště slouží převážně pro sportovní létání, aerotaxi, parašutistům a Hanáckému aeroklubu. V blízkosti areálu letiště se nachází letecké muzeum a letecká záchranná služba.

Od roku 1968 tento areál obsadila sovětská armáda a prostory zdevastovala. Letiště sloužilo pro přistávání ruských vrtulníků. Po odchodu armády se mu vrátil původní charakter, upravil se areál, postavily domy apod.

Směrem k městu je největší olomoucký hřbitov s urnovým hájem. V něm se nachází obřadní síň krematoria, které je jediné v olomouckém okrese.

Vlastní poznatky.

Další odpovědi
hanulka11

našla jsem vám toto

Neředín, něm.Neretein, obec s 9747(2005) obyvateli, od r.1919 městská část Olomouce se nachází na východním svahu Tabulového vrchu, 2 km západně od centra města. Obec má rozmanitou tvář od vesnických zákoutí po městská paneláková sídliště, olomoucké letiště, ústřední hřbitov a vojenskou pevnůstku.

Byla zde i dostihová dráha u které 21.8. 1910 odstartoval před 40 000 diváky svůj první let český aviatik Jan Kašpar. Tato část cvičiště byla v r. 1920 upravena na vojenské letiště a v letech 1937–1950 sloužilo i civilní vnitrostátní letecké dopravě

Polní cestou úvozem se dostanete k nejvyššímu bodu Tabulového vrchu, odkud je neobvyklý pohled na Olomouc a panoramatickou hradbu Jeseníků se Svatým Kopečkem pod Jedovou a na druhou stranu na Velký Kosíř a Drahanskou vrchovinu. Možná budete mít i štěstí být u startu některého z letadel na vedlejším letišti. Sochu pilota najdete na třídě Míru u restaurace AVION. U konečné zastávky tramvaje, najdete na Ústředním olomouckém hřbitově vybudovaném v r. 1901 několik plastik, náhrobků, mimo jiné ve tvaru božích muk a kapliček, dvě kaple-katolickou a židovskou a další budovy zabezpečující chod místa posledního odpočinku. Najdete zde hroby význačných politických, kulturních, sportovních osobností i osobností, které se zasloužili o hospodářský rozvoj Olomouce a širokého okolí, například bankéřské rodiny Primavesi, majitelé obchodních domů ASO a mecenáši sportu a umění rodina Androva, rodina Machánkova, obchodníků, průmyslníků a také generálního ředitele akciové společnosti „Moravskoslezská ústřední dráha" stavitele železnice z Olomouce, hrobku-kulturní památku Jana Rudolfa Demela, vědce v oblasti zemědělství, hrobky bývalých starostů města Olomouce a řada dalších význačných osobností. Našlo zde i poslední útočiště několika tisíc obětí obou světových válek různých národností i vyznání.Na společném hrobě zakladatelů Vlasteneckého spolku muzejního v Olomouci se nachází smírčí kříž, přemístěný zde od Štarnova u Šternberka. Jsou zde pochováni profesor Jan Havelka(1839–1886), MUDr. Jindřich Wankel(1821–1897) a kněz Ignát Wurm(1825–1911

Název se možná odvodil od tvaru vrchu rovný jak tabule

Zdroj: http://www.tu­ristika.cz/mis­ta/olomouc-neredin-drobne-pamatky